Przejdź do treści

TEST DEKODERA ravo hd203 hevc (mini)

ROZPAKOWANIE I PIERWSZE WRAŻENIA – ravo hd203 hevc (mini)

Urządzenie dociera do nas w estetycznym pudełku, zabezpieczone folią wraz z pilotem. W zestawie mamy także baterie do pilota (nie uchwyciłam ich na zdjęciu – był w pilocie) oraz przedłużka portu IR z wyświetlaczem i zasilacz sieciowy. Oczywiście znajduje się tu także instrukcja obsługi w języku polskim.

Zawartość zestawu

Po wyjęciu urządzenia z folii niestety nie odniosłam pozytywnego wrażenia. Dekoder wykonano z kiepskiej jakości plastiku, mała ilość śrubek powoduje, że w dłoniach możemy wręcz otworzyć obudowę. Do tego całość “pachnie” tanim plastikiem. Sytuację ratuje pilot, gdyż jest to znana, niezła konstrukcja nie odbiegająca wykonaniem od innych modeli tego typu. Jest programowalny.

Kiepska jakość wykonania

Na krawędziach dekodera producent umieścił złącze antenowe, RF OUT, HDMI, USB oraz Scart/EURO na ruchomej końcówce. Na spodzie urządzenia jest także otwór, dzięki któremu możemy go umieścić na haczyku, np. na ścianie.

Jak wspomniałam pilot jest programowalny w górnej sekcji klawiszy. Zasięg pracy pilota jest dobry, nie było problemów z odczytem naszych poleceń w obrębie dużego salonu.

Sekcja klawiszy programowalnych

Producent na pudełku umieścił także obszerną specyfikację, ale o tym w dalszej części testu.

Oczywiście dekoder spełnia wszelkie wymogi do odbioru telewizji w nowym standardzie DVB-T2 HEVC.

SPECYFIKACJA I CODZIENNE UŻYTKOWANIE – ravo hd203 hevc (mini)

Specyfikację techniczną zapożyczam ze strony dystrybutora:

  • Menu OSD wielojęzyczne w tym w języku polskim
  • Pełna zgodność z DVB-T2 H.265/HEVC/MPEG-4/HD/SD
  • 4 cyfrowy wyświetlacz LED (dołączony do zestawu)
  • Funkcja PVR – możliwość nagrywania na USB
  • Funkcja EPG – przewodnik po kanałach
  • Obsługa Teletekst
  • Automatyczne i ręczne wyszukiwanie kanałów
  • Pojemność przechowywania do 1000 kanałów telewizyjnych i radiowych
  • Bezprzewodowy Internet Wi-Fi przez antenę USB – (antena nie jest w zestawie, do dokupienia osobno w innej ofercie)
  • Obsługa aplikacji internetowych: YouTube, Pogoda
  • Obsługa plików medialnych: muzyka, zdjęcia i wideo
  • Zaawansowany procesor dźwięku

Odtwarzane formaty:

  • MPEG-1, MP3, AAC
  • Digital audio, AC-3
  • Digital Plus audio, EAC-3
  • Rozdzielczość: 480i/576i/480p/576p/720p/1080i/1080p

Tuner:

  • Zakres częstotliwości VHF 174 ~ 230MHz,
  • UHF 470 ~ 862MHz

Złącza:

  • HDMI, EURO, USB

Napięcie: ~ 220-240V 50/60Hz

Pobór mocy: <6.0W

Wymiary: 143x71x22 mm

Jak już wspominałam, dekoder posiada złącze USB, które służy nie tylko do podłączenia dysku z naszymi multimediami, ale także do podłączenia adaptera WiFi, niestety nie zawartego w zestawie.

Dekoder umożliwia korzystanie z telegazety na kanałach, na których jest nadawana, jednak ma problem z polskimi znakami – zarówno w napisach pobieranych z teletekstu jak i w samej telegazecie.

Poza tym tuner posiada wszystkie inne podstawowe opcje, tj. segregacja i edycja kanałów, przewodnik EPG, odtwarzanie multimediów, funkcja Timeshift oraz PVR.

Dekoder poprawnie wyszukał wszystkie kanały w trybie automatycznym, trwało to jednak dłuższą chwilę. Zostały także ułożone według LCN.

Przycisk INFO wyświetla pasek informacyjny, który znamy już z innych modeli. Jego dwukrotne wciśnięcie wyświetla informacje o sile i jakości sygnału. Niestety producent nie zaimplementował tutaj wyświetlania streszczenia programu po kilkukrotnym wciskaniu owego klawisza. Streszczenie możemy przeczytać tylko z poziomu EPG, które działa poprawnie.

Jak widać w menu i EPG nie ma problemów z tłumaczeniem, poza niuansami typu “Centrum medialne”.

Napisy generowane przez oprogramowanie nie mają problemu z polskimi znakami w przeciwieństwie do tych, opartych na TTX.

Oprogramowanie to znany już i wygodny w obsłudze soft. Z edycją listy kanałów a także zmianą ich numeracji (po wyłączeniu funkcji LCN) również nie ma problemu. Odbiór telewizji także nie był niczym zakłócany, obraz był ostry.
Lista kanałów jest przejrzysta, paski INFO oraz głośności są wystarczająco duże i czytelne.

Lista kanałów
Pasek regulacji głośności

Przechodząc do pilota, jest to również znana konstrukcja z sekcją programowalną. Przyciski jednak wciskają się bardzo miękko, przez co czasem, zwłaszcza te mniejsze, potrafią się przyblokować w obudowie pilota. Sparowanie pilota przebiegło bez problemu.
Krzyżak funkcyjny jest wystarczająco duży, przyciski numeryczne także.

Niestety przez słabej jakości wykonanie dekodera podczas wpinania do niego kabla HDMI lub pendrive całe urządzenie trzeszczy, ugina się pod palcami. Podczas pracy także znacznie się nagrzewa, co potęguje niemiły zapach plastiku.

Przełączanie kanałów trwa około 2 sekundy, co jest standardem. Mamy także możliwość dostosowania ustawień wyświetlacza LED, który służy także jako czujnik IR do pilota.
Pozostałe funkcje są standardowe i działają porównywalnie do innych dekoderów z tej półki cenowej.

FUNKCJE DODATKOWE – ravo hd203 hevc (mini)

Tak jak wiele konkurencyjnych tuneró również HD203 umożliwia odtwarzanie multimediów. Dodatkową opcją są aplikacje internetowe, do których dostęp uzyskamy po wpięciu adaptera WiFi USB, który zadziałał bezproblemowo (model antenki WiFi od DekoTV).

Dekoder poprawnie odtwarza filmy w 720p i 1080p, jednak co do tej drugiej rozdzielczości zdarzają się problemy (nie ma na to reguł, losowe pliki nie działały). Nie ma natomiast problemu z .mp3 oraz formatami obrazów, nawet .png, więc jako awaryjny odtwarzacz multimedialny powinien się sprawdzić. Nie ma co się tutaj rozwodzić nad tematem, ponieważ działa to na podobnym poziome jak inne dekodery z tym softem w tej klasie cenowej.

Jak już wspomniałam, dekoder ten ma możliwość połączenia się z domową siecią WiFi. Możemy wtedy obsługiwać takie aplikacje jak Pogoda, Youtube, kanały RSS czy IPTV

Pogoda działa prawidłowo, jednak brak jest polskiej klawiatury więc miejscowości z polskimi znakami niestety nie wyszukamy.
IPTV wyrzuca błąd z połączenia się z wbudowanymi serwerami IPTV. Własnego pliku .m3u również nie byłam w stanie zaimportować – także pojawiał się błąd. Wniosek: ta aplikacja niestety nie działa. Działa natomiast Megogo, które posiada bazę chociażby bajek, niestety w obcych językach.

Podsumowując: nie jest to może kombajn multimedialny, ale opcje zaimplementowane przez producenta (poza IPTV) działają prawidłowo lub znośnie, więc będziemy w stanie umilić sobie dzień własnymi multimediami czy treściami z YouTube na dużym ekranie telewizora.

PODSUMOWANIE – ravo hd203 hevc (mini)

Jest to dekoder spełniający podstawowe funkcje, jeśli jednak zależy nam na dobrym wykonaniu to będziemy zmuszeni wybrać inne urządzenie.

Plusy:

✅ brak problemów z telewizją naziemną,
✅ dobry pilot,
✅ brak problemów z tłumaczeniem menu,
✅ sprawnie działające EPG,
✅ poprawnie działające PVR.

❌ słaba jakość wykonania,
❌ dość długie wyszukiwanie kanałów,
❌ pojedyncze problemy z multimediami,
❌ znaczne nagrzewanie się urządzenia,
❌ problem z polskimi znakami w TTX.

Test i recenzja dekodera Ravo hd203 HEVC:
Ocena w stosunku cena-jakość: 6/10! – ocena adekwatna do jakości wykonania oraz występujących problemów, nie jestem w stanie przyznać więcej punktów chociażby za problemy z multimediami czy ten okropny plastik.

CHCESZ KUPIĆ TEN DEKODER?

SPRAWDŹ CENĘ ravo hd203 hevc (mini)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *