Przejdź do treści

TEST DEKODERA DVB-T2 HEVC SMARTGPS SAT-2

ROZPAKOWANIE I PIERWSZE WRAŻENIA – SMARTGPS SAT-2

Dekoder dociera w kartonie z dość grubej tektury, co od razu daje wrażenie solidności. Na opakowaniu widnieją najważniejsze informacje o sprzęcie a z tyłu umieszczono specyfikację urządzenia.

Zestaw, który otrzymujemy jest skromny, bowiem jest to tylko dekoder, programowalny pilot i instrukcja obsługi. Producent nie pokusił się o kabel HDMI czy adapter WiFi w zestawie. Całość zapakowana jest w folie ochronne na czas transportu.

Po wzięciu dekodera w dłoń okazuje się, że jest bardzo solidnie wykonany. Metalowa obudowa jest bardzo dobrze spasowana z przednim panelem. Jest też odpowiednio ciężki. Kabel zasilający jest zakotwiczony na stałe i jest niestety bardzo sztywny, co przeszkadza w ułożeniu go. Tuner nie ma podgumowanych nóżek, ale są wypustki dające małą przestrzeń między spodem dekodera a blatem co ma poprawić odprowadzanie ciepła, które i tak jest niezłe, ponieważ jest dużo otworów wentylacyjnych a i sam tuner nie grzał się szczególnie.

Na przednim panelu uświadczymy tylko 3 przyciski sterujące, wyświetlacz LED, złącze USB i logowanie.

Przedni panel

Pilot to znana już konstrukcja, zachowuje się przyzwoicie, jest programowalny. Klawisze mają wyczuwalny skok, nie są klikające. Mogą się niestety ścierać z czasem. Szkoda, że przyciski EPG i Menu są tak małe ale to znana już budowa pilota, więc uznaję ją za po prostu dobrą.

Instrukcja nie ma żadnych ilustracji, jest napisana dość przystępnie.

Pierwsze wrażenia są więc dobre, jest to miła odskocznia od ostatnio testowanych słabszych modeli.

SPECYFIKACJA I CODZIENNE UŻYTKOWANIE – SMARTGPS SAT-2

Producent na szczęście nie ukrywa zbyt wielu szczegółów i podaje specyfikację na opakowaniu.

Deklarowany pobór mocy to <6W. Dekoder przystosowany jest do odbioru telewizji naziemnej DVB-T2 HEVC H.265. Obsługa dźwięku AC3, EAC3. Posiada programowalny pilot w zestawie.

Zakres częstotliwości: 174MHz – 220MHz oraz 474MHz – 858 MHz.

Wyświetla obraz w rozdzielczościach od 576i do 1080p włącznie. Wideo odtwarza w formatach MKV,MOV,MPEG.

To wszystkie informacje prosto od producenta. Przejdźmy więc do ilości portów i złącz jakie ten dekoder posiada.

Tył dekodera

Oprócz jednego złącza USB na przednim panelu, producent umieścił z tyłu następujące złącza: ANT IN, ANT OUT, COAXIAL, HDMI, L/R Audio oraz Scart (EURO). Mamy więc możliwość podłączenia dwóch telewizorów dzięki ANT OUT oraz wsparcie dla starszego typu telewizorów dzięki złączu Scart.

Po podłączeniu dekoder bez problemu wyszukał wszystkie kanały, chociaż występowały zakłócenia na kanałach z MUXu-2, co niestety jest teraz normą, po ostatnim przełączeniu. Jeśli po ustabilizowaniu się sytuacji dekoder dalej będzie zachowywał się na tych kanałach nieodpowiednio to zaktualizuję recenzję.

Okno automatycznego wyszukiwania kanałów

Poza tym wszystkie inne programy mogłam oglądać bez żadnych zakłóceń czy gubienia sygnału.

Delikatnie wolne było dla mnie EPG, informacje o programie doczytywały się nawet kilkanaście sekund. Wygląd samego EPG to znane już okienko z dekoderów takich jak Deko czy Blow. Tutaj jednak oprogramowanie fabryczne już ma informacje o roku produkcji, reżyserach i aktorach. Z poziomu EPG można programować nagrywanie.

Wygląd szczegółowy EPG

Menu również jest znane z poprzednich recenzji, ale producent zaimplementował tutaj kilka swoich elementów, m.in wygląd ikon w menu, kolor paska postępu. Nawigowanie po menu było płynne, choć po pierwszym włączeniu dekodera musiałam odczekać kilka minut, ponieważ zawiesił się i nie dało się uruchomić żadnej opcji. Problem jednak ustąpił sam po chwili, nie musiałam wyłączać tunera z prądu. Po tym małym incydencie więcej się to nie powtórzyło, pytanie, czy nie powtórzy się później.

Producent dodał również funkcję w postaci ACU czyli automatycznej aktualizacji kanałów – dekoder raz na jakiś czas będzie skanował pasma w poszukiwaniu nowych kanałów i jeśli takie znajdzie, sam doda je do listy. Przydatna opcja dla osób starszych, które nie zagłębiają się w funkcje raz ustawione na urządzeniu.

Wygląd ogólny menu

Lista i edycja kanałów również jest intuicyjna i bez problemu zapisuje naniesione przez nas zmiany. Nie zmienia się jednak numer przeniesionego kanału – sterując strzałkami będziemy go mieć na swojej pozycji, jednak Polsat przestawiony w miejsce TVNu i tak będzie miał numer 4, gdybyśmy chcieli wprowadzić kanał za pomocą klawiszy numerycznych.

Lista kanałów
Menu edycji kanałów

Po dwukrotnym wciśnięciu przycisku INFO ukazuje się plansza z informacjami na temat siły, jakości sygnału oraz BER. Pojedyncze wciśnięcie pokazuje pasek informacyjny z paskiem postępu. Działa to dobrze, reaguje od razu na przyciśnięcie przycisku.

Przyciśnięcie jednokrotnie przycisku INFO
Dwukrotne wciśnięcie przycisku INFO

Teletekst wyświetla się poprawnie, tak samo jak napisy. Jest w pełni po polsku, jednak nie jest w trybie pełnoekranowym.

Widok teletekstu
Menu włączenia napisów (przycisk SUBT.)
Widok i wyświetlanie się napisów w języku polskim

Funkcje podstawowe dekoder spełnia bardzo dobrze, pomijając problem z MUXem-2, o czym wspomniałam wcześniej. Jako podstawowy sprzęt jak do tej pory nie sprawiał problemów, poza zacięciem się po pierwszym uruchomieniu. Nawigowanie pilotem jest akceptowalne, klawisze nie zapadają się i nie trzeba wciskać ich bardzo mocno. Zasięg pilota też jest w porządku, z drugiego końca pokoju spokojnie łapał zasięg.

Nagrywanie PVR odbywa się na żywo za pomocą przycisku REC lub na podstawie harmonogramu, do którego można dodać pozycje ręcznie lub z poziomu EPG. Z tą funkcją również nie zauważyłam problemów.

FUNKCJE DODATKOWE – SMARTGPS SAT-2

Dodatkową funkcjonalnością jest oczywiście odtwarzacz multimedialny ale w przypadku tego dekodera również dwie funkcje internetowe – Pogoda i Czytnik RSS. Obydwie działają w porządku, tuner wykrył moją chińską antenkę WiFi bez problemu.

Ustawienia sieci
Jeden nie przetłumaczony element w aplikacji Pogoda
Czytnik RSS

Odtwarzacz multimedialny poradził sobie z prawie każdym plikiem, zaczynając od wideo w 1080p a kończąc na muzyce. Jednak w przypadku obrazów nie wyświetlał obrazów w formacie .PNG. Z .JPG radził sobie bez problemu. Wyświetla obrazy zarówno jako pojedynczy obraz jak i jako pokaz slajdów. Podczas odtwarzania muzyki widoczna jest wizualizacja “equalizera” falującego w rytm muzyki.

Nagrania z trybu PVR także są rozpoznawane bez problemu i odtwarzają się bez zacięć czy desynchronizacji dźwięku z obrazem.

Odtwarzacz wideo
Informacja o wideo
Odtwarzacz muzyczny
Problem z formatem .png
.jpg wyświetla się bez problemu
Lista nagrań PVR
Odtwarzanie PVR z informacją szczegółową

PODSUMOWANIE – SMARTGPS SAT-2

Podsumowując: dekoder spełnia swoje zadania bardzo dobrze, jednak ma kilka mankamentów, o których musimy wiedzieć decydując się na jego zakup. Niebywałym atutem jest jego jakość wykonania, ale niestety minusem chociażby brak kabla HDMI czy baterii do pilota w zestawie.

Plusy:

✅ dobra jakość wykonania,
✅ akceptowalny, programowalny pilot,
✅ aplikacje internetowe,
✅ wsparcie dla starszych telewizorów (złącze Scart),
✅ szczegółowe EPG.

❌ brak dodatkowych akcesoriów (kabel HDMI, baterie do pilota) w zestawie,
❌ możliwe występowanie zacięcia się dekodera po jego włączeniu,
❌ nie spolszczone niektóre elementy okienek,
❌ mimo szczegółowości – wolne EPG.

Test dekodera  SMARTGPS SAT-2
Ocena w stosunku cena – jakość: 7.5/10 – pół oczka wyżej za wykonanie, niestety wspomniane niedociągnięcia nie pozwalają mi ocenić wyżej.

3 komentarze do “TEST DEKODERA DVB-T2 HEVC SMARTGPS SAT-2”

  1. Dziś nabyłem to “cudo” i już sprawdziłem.Układ antenowy sprawdzony 6/6.Pierwsza instalacja-problem z MUX 2…Przy wprowadzeniu automatycznego skanowania “wszystkie” (tzn także kodowane MUX 4-lokalizacja Lublin) MUX 2 stroi się powyżej kanału nr 800 ignorując sortowanie LCN… Po wprowadzeniu strojenia tylko “wolne” MUX2 jest na swoim miejscu i to bez zarzutu.Na mój gust to błąd oprogramowania.Może się będę z chujami “kopał” ale nie obiecuję sobie zbyt wiele.Jak zauważyłem to EPG jest TRAGEDIA.Pokazuje max dwa programy a co dopiero 7 dni?! U mnie decyzję zakupu przeważyła programowalny pilot i PRZELOTKA ANTENOWA…Dlaczego?!Bo prezes Kurski (po raz kolejny “prawiczek”)załatwił sobie jeszcze półtora roku swojej propagandy w MUX3 i tu będzie działać HBBTV…Bo to nigdzie więcej nie będzie działać…PO PROSTU DURNE PISDŹIELCE O MAŁYM ROZUMKU…CO POTKNĄ TO SPIERDOLĄ.Dla nie kujmatych to urzędowy zakaz gniazda RJ 45 w dekoderach…Tyle
    z mojej strony…

  2. sortownie kanałów jak najbardziej możliwe, mozna ustawić, jak najbardziej że na nr1 mamy TVP1, na nr7 np TVN7 etc
    dziwna jest natomiast głośnosć dla każdego kanału jest inna, jeśli ustawimy na tvn poziom vol5 to jak przełaczymy np Polsat mamy juz inny poziom, każdy kanał w swój pzoiom głośności jaki sobie ustawimy

  3. Można nagrywać, ale nośnik musi być sformatowany na fat32, kiedy jest na ntfs powstają błędy w systemie plików. Na stronie producenta smart-gps.pl nie ma żadnej informacji o dekoderze, to pokazuje, że producent chciał sobie tylko zarobić na tym i nie interesują go jakiekolwiek aktualizacje, a jest przecież dużo do poprawy. Polecam strong oraz wiwa. Kupilem w neonecie za 120! u innych ten dekoder chodzi po 100zl!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *