Przejdź do treści

TEST DEKODERA DVB-T2 BLAUBERG DVBT-B020

Celowo pokazuję Wam, jak szybko ten plastik zbiera zabrudzenia….

ROZPAKOWANIE I PIERWSZE WRAŻENIA – BLAUBERG DVBT-B020

Dekoder otrzymujemy w mniejszym, niż do tej pory, kartonie. W zestawie otrzymujemy absolutne minimum, czyli urządzenie, pilot oraz baterie do pilota i instrukcję obsługi. Próżno szukać tutaj kabla HDMI czy antenki WiFi, gdyż nie mamy tutaj funkcji internetowych.

Po otwarciu opakowania i wzięciu w ręce dekodera lub pilota czuć specyficzny zapach wręcz topionego plastiku. Z początku bałam się w ogóle uruchamiać to urządzenie, ale raz kozie śmierć.

Materiał, z którego wykonany jest tuner zbiera automatycznie rysy, wszelakie pyłki z powietrza. Ciężko też je z niego usunąć. Pod palcami lekko się ugina, nie miałam żadnego odczucia solidności. Tylne złącza to też absolutne minimum. Kabel zasilający jest przytwierdzony na stałe i ma standardową długość około metra.

Na przednim panelu zatopiono wyświetlacz LED, logo producenta, nazwę modelu oraz trzy przyciski: Power, CH+ oraz CH-. Jest także jedyne złącze USB.

Z tyłu producent umieścił jedynie złącze antenowe, HDMI oraz Scart. Absolutnie podstawowy zestaw złącz, szkoda, że nie umieszczono jakiegoś złącza audio.

Przedni panel
Tylny panel

Pilot to niestety konstrukcja znana i nielubiana, chociaż w tym przypadku przyciski są dość miękkie. Nie jest programowalny i oferuje podstawowe przyciski i podstawową kontrolę menu. Baterie do niego dołączone są też wątpliwej jakości i marki ale warto pochwalić to, że w ogóle są patrząc jak wygląda reszta zestawu.

Wygląd pilota

SPECYFIKACJA I CODZIENNE UŻYTKOWANIE – BLAUBERG DVBT-B020

Producent podaje skróconą specyfikacje na opakowaniu. Dowiemy się z niej, iż dekoder spełnia oczywiście wszystkie wymogi odnośnie standardu DVB-T2 HEVC H.265. Zakres częstotliwości: 170-230MHz oraz 470-626MHz. Wyświetla obraz w rozdzielczościach od 480p do 1080p włącznie. Odtwarzane formaty wideo: MPEG, MPEG2, MPEG4, H.264, H.265(HEVC). Odtwarzane formaty audio: MP3, AAC, AC-3, E-AC-3. Producent deklaruje, iż obrazy wyświetlane są tylko w formacie JPEG, jednak plik PNG również został wyświetlony bez problemu, w przeciwieństwie do innych dekoderów, które nie rozpoznawały pliku. Posiada złącze antenowe, HDMI oraz Scart. Waży 210g.

Tyle informacji od producenta, ode mnie dodam, iż dekoder podczas pracy jest strasznie powolny i toporny. Zmiana zakładek w menu nie odbywa się natychmiast po wciśnięciu przycisku. Przełączanie między kanałami (szczególnie tych z różnych MUX-ów) trwa kilka sekund, a obraz nie pojawia się często razem z paskiem INFO, lecz ładuje się jeszcze później. Nie była to wina ani sygnału, ani anteny, ponieważ inne dekodery radziły sobie tak jak do tej pory.

System jest trochę biedniejszą wersją systemu z niektórych dekoderów WIWA, jednak ten wydaje się bardziej rozpikselizowany, nieostry. Nie wygląda to estetycznie, szczególnie na wyższych rozdzielczościach.

Przykładowy wygląd menu

Z racji, iż domyślnie funkcja LCN jest wyłączona, kanały wyszukały się poprawnie, ale niestety nie posortowały się. Nie było problemu z ich odbiorem, obraz był płynny, zsynchronizowany z dźwiękiem, jednak jak wspomniałam – przełączanie kanałów to mały dramat.

Lista kanałów

EPG zawiera wszystkie informacje o programie, jednak, przynajmniej według mnie, jest nieestetyczne i chaotyczne. Osobiście wolałabym krótszą o kilka pozycji listę ale za to podgląd kanału i ładniejsze rozłożenie tych elementów na ekranie, np tak jak jest w DekoTV. A tak to EPG działa, wyświetla to co ma wyświetlać, ale nie wygląda.

Z poziomu EPG można ustawić nagrywanie PVR. Przetłumaczono to jako “Zamówienie”, co jest kolejnym minusem, jeśli chodzi o samo oprogramowanie.

Wygląd EPG

Pasek INFO zawiera pasek postępu, tutaj jako powielające się wielokąty. Wyświetla także następną audycję.

Wygląd paska INFO wraz z paskiem postępu

Po dwukrotnym wciśnięciu klawisza INFO pojawia się plansza ze streszczeniem audycji oraz siłą i jakością sygnału.

Jeśli chodzi o napisy, to nie ma najmniejszego problemu z wyświetlaniem ich, gdy tylko dana audycja je obsługuje. Mogą być zaciągnięte z TTX (telegazeta) lub “sprzętowe”.

Napisy z TTX
Napisy “sprzętowe”

Telegazeta, jeśli tylko program ją obsługuje, działa odpowiednio.

Dekoder więc spełnia swoje zadanie – wyświetla i obsługuje telewizję naziemną. Robi to jednak bardzo powolnie, jest mało responsywny i ma kiepski pilot. Posiada na szczęście możliwość nagrywania PVR oraz obsługi multimediów, ale nie wiem czy to wystarczy aby się zrehabilitował. Nie dodano tu także funkcji ACU, czyli aktualizacji automatycznej kanałów.

FUNKCJE DODATKOWE –  BLAUBERG DVBT-B020

Dekoder umożliwia odtwarzanie naszych multimediów z nośnika USB. Z moimi testowymi poradził sobie bardzo dobrze. Mimo braku zapewnień producenta o obsłudze formatu PNG, dekoder bez problemu wyświetlił taki obrazek. Bezbłędnie odtwarza także nagrania PVR ale tylko te nagrane na nim. Nie potrafił wyświetlić nagrań z innych dekoderów.

Nagrania FullHD odtwarzane są bez najmniejszego problemu.

Podczas odtwarzania muzyki, jeśli plik posiada okładkę albumu, to jak najbardziej również jest ona wyświetlana.

Oto zdjęcia, jak wygląda odtwarzanie multimediów w dekoderze Blauberg:

Menu odtwarzacza multimediów.
Odtwarzacz muzyki
Rozpoznanie pliku PNG
Odtwarzacz wideo
Wideo pełnoekranowe oraz parametry
Odtwarzacz mediów PVR

Jak widać dekoder nadrobił nieco punktów, dzięki odtwarzaczowi, ale to w podstawowej swojej roli powinien spisywać się lepiej. Niemniej jednak odtwarzacz pozytywnie mnie zaskoczył a manewrowanie po nim jest tak samo intuicyjne jak w dekoderach z tym samym pilotem, czytaj: średnio, ale da się.

Tuner nie posiada funkcji internetowej, więc na tym możemy zakończyć recenzję.

PODSUMOWANIE – BLAUBERG DVBT-B020

Podsumowując: urządzenie działa, lecz bardzo wolno, co mnie osobiście odraziło od tego sprzętu. Interfejs byłby do przebolenia ale toporność, szybkość reakcji i pilot jest niestety kiepskie. Trzeba wziąć pod uwagę niską cenę tego dekodera oraz jego odtwarzacz multimedialny ale wciąż ma to być głównie dekoder, więc niestety nie poleciłabym go.

Plusy:

✅ niska cena,
✅ baterie do pilota w zestawie,
✅ małe gabaryty urządzenia.

❌ kiepski pilot, do tego nieprogramowalny,
❌ jakość wykonania,
❌ długi czas reakcji na nasze polecenia,
❌ długi czas zmiany kanałów,
❌ nie spolszczone/źle spolszczone pojedyncze elementy menu,
❌ brak kabla HDMI w zestawie.

Test dekodera BLAUBERG DVBT-B020
Ocena w stosunku cena – jakość: 3.5/10 – pół oczka wyżej za odtwarzacz multimediów, reszta niestety bardzo słaba. Od wykonania po działanie.

 

1 komentarz do “TEST DEKODERA DVB-T2 BLAUBERG DVBT-B020”

  1. Dekoder kiepski jedna wielka pomyłk
    Home » TEST DEKODERA DVB-T2 BLAUBERG DVBT-B020
    TEST DEKODERA DVB-T2 BLAUBERG DVBT-B02a Tani bo tani masakra wielka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *