Przejdź do treści

TEST I RECENZJA DEKODERA nokia 6000 Free-to-air hd

ROZPAKOWANIE I PIERWSZE WRAŻENIA – nokia 6000 Free-to-air hd

Dekoder dociera do nas w kartonowym opakowaniu ze skromną grafiką i jednolitym tłem. W środku jest podział na dwie komory, gdzie w górnej znajduje się dekoder, a w dolnej akcesoria: pilot, baterie AAA do pilota, kabel HDMI, kabel EURO oraz kabel zasilający.

Pilot jest na bluetooth więc nie trzeba celować bezpośrednio w stronę dekodera aby zareagował, nie jest natomiast programowalny.

Materiał, z którego wykonany jest tuner to plastik, zbiera niestety szybko kurz, na plus jednak to, że jest matowy – nie zbiera tak mocno odcisków palców.

 Tylne złącza są absolutnie podstawowe: złącze antenowe, AV OUT do podłączenia kabla EURO, port HDMI, Audio out oraz port do kabla zasilającego. Wejście USB znajduję się na boku urządzenia.

Na froncie nie ma żadnego wyświetlacza, jest jedynie dioda sygnalizująca działanie urządzenia. Od spodu mamy gumowane “nóżki” dzięki czemu dekoder nie ślizga się po powierzchni.

Instrukcja obsługi jest w całości w języku obcym. Dekoder również nie posiada języka polskiego.

SPECYFIKACJA I CODZIENNE UŻYTKOWANIE – nokia 6000 Free-to-air hd

Dekoder jest oczywiście dostosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. Posiada menu w wielu językach, niestety brak polskiego oraz ma funkcję wyświetlania napisów, czego jednak nie udało mi się włączyć prawdopodobnie przez brak polskiego języka.
Nie dodano tu niestety funkcji ACU, czyli aktualizacji automatycznej kanałów.

Niestety nie podano jakie formaty multimediów będziemy w stanie odtworzyć przy pomocy tego dekodera. Jednak podstawowe takie jak MP3, JPG, PNG oraz MP4 i nagrania PVR są odtwarzane poprawnie.

Wyszukanie wszystkich kanałów i ułożenie ich według LCN nie stanowiło dla dekodera żadnego problemu. Zasilanie anteny, jako opcja w menu, pozostawała wyłączona (antena zewnętrzna). Skanowanie nie trwało długo, dopiero później zauważalne były drobne ścinki w obrazie i dźwięku.

Oprogramowanie pozwala na tworzenie listy ulubionych kanałów oraz zmiany ich kolejności, usuwania pojedynczych pozycji.

Dekoder umożliwia korzystanie z telegazety na kanałach, na których jest nadawana i nie zauważyłam przy tym żadnych problemów. Jest wyświetlana na pełnym ekranie.

EPG działa prawidłowo, chociaż nie jestem zwolenniczką takiego wyglądu tej funkcji. Ma bardzo surowy, archaiczny wygląd i jest dla mnie nieintuicyjne, jak z resztą większość menu tego dekodera. Z poziomu EPG można zaprogramować nagrywanie


Nagrywanie włącza się o określonym czasie i zapisuje się bezbłędnie w pamięci USB, tworząc automatycznie folder dla plików PVR.

Lista kanałów prezentuje się bardzo podstawowo, tak samo archaicznie i surowo jak inne elementy menu. Przycisk INFO wywołuje pasek dolny, a jego dwukrotne wciśnięcie generuje krótki opis nadawanego obecnie programu.

Czułość głowicy wydaje się porównywalna do tej z innych, tanich dekoderów, jednak nie podano żadnej wzmianki o tym specyfikacji.
Przełączanie kanałów trwa około 2-3 sekundy, co jest standardem.

Podczas kilkugodzinnej sesji oglądania telewizji kilka razy zauważyłam zanikanie sygnału na kilku kanałach, zdarzała się desynchronizacja dźwięku z obrazem lub pikseloza. Były to jednak kilkusekundowe incydenty.

Pozostałe funkcje są standardowe i działają porównywalnie do innych dekoderów z tej półki cenowej.

FUNKCJE DODATKOWE – nokia 6000 Free-to-air hd

Jak prawie wszystkie konkurencyjne tunery, tak również Nokia umożliwia odtwarzanie multimediów. Jest to jednak jedyna funkcja dodatkowa – tuner nie posiada żadnej aplikacji internetowej oraz nie obsługuje adapterów WiFi na USB.

Przejdźmy jednak do wrażeń, jakie zapewnia nam odtwarzacz multimedialny w tym modelu.
Ogólnie mogę powiedzieć, że jest nieźle, ale nie pod kątem wyglądu odtwarzacza – znowu surowy i archaiczny, podczas odtwarzania muzyki nie ma nawet żadnej animacji. Nie ma jednak problemu z wykryciem plików i ich odtworzeniem.

Jest oczywiście możliwość wyświetlania zdjęć na pełnym ekranie.

Użytkownicy, którzy oczekują podstawowej obsługi multimediów (wyświetlanie zdjęć rodzinnych, wideo nagrane telefonem z wakacji) powinni być zatem zadowoleni.

Więcej funkcji dodatkowych oprócz nagrywania (ale to raczej podstawa) ten dekoder nie posiada.

PODSUMOWANIE – nokia 6000 Free-to-air hd

Jest to dekoder spełniający podstawowe funkcje, prawie bezproblemowo radzący sobie z telewizją naziemną, ale jeśli zależy nam na pełnych możliwościach multimedialnych, to lepiej wybrać coś innego.

Jest za to nieźle wykonany, mimo zastosowanego plastiku jako główny materiał. Pilot także nie sprawia problemów, niestety nie jest programowalny, ale wynagradza nam to bluetooth. Na plus baterie do pilota w zestawie.

✅ dobre wykonanie (mimo zastosowanego plastiku),
✅ baterie do pilota w zestawie,
✅ dobry, solidny pilot bluetooth,
✅ niewielkie wymiary,
✅ prawie bezproblemowo radzi sobie z telewizją naziemną.

❌ brak języka polskiego,
❌ brak funkcji internetowych,
❌ brak instrukcji w języku polskim,
❌ nieintuicyjne, archaiczne menu.

Test i recenzja dekodera Nokia:
Ocena w stosunku cena-jakość: 6/10!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *