Przejdź do treści

Test dekodera AB TereBox 2T

ROZPAKOWANIE I PIERWSZE WRAŻENIA – AB TereBox 2T

Dekoder otrzymujemy w prosto zaprojektowanym opakowaniu z wyraźną grafiką przedstawiającą gotowy produkt. Po otwarciu pudełko jest podzielone na dedykowane przegrody. W największej znajduje się zafoliowany dekoder, w mniejszych pilot oraz zasilacz. Co zaskakujące pilot w tym zestawie zasilany jest bateriami 2xAA a nie AAA i mamy je również w zestawie. Nie uświadczymy niestety kabla HDMI ani dedykowanej anteny WiFi.

Po zdjęciu wszystkich folii w naszych rękach znajdzie się urządzenie wykonane z plastiku, przez co jest lekkie ale daje wrażenie nieźle wykończonego. Ma duże przyciski na panelu frontowym, znajdujące się pod logiem producenta. Dodatkowym atutem może być niewielki rozmiar całego urządzenia.

Oczywiście w panelu frontowym zatopiony jest wyświetlacz LED, który świeci wystarczająco jasno.

Wyświetlacz LED

Na jednym z boków znajduje się złącze USB do podłączenia nośnika danych lub dedykowanej anteny WiFi.

Z tyłu zaś producent umieścił złącze antenowe, SPDIF, HDMI, Scart (EURO) oraz wejście na zasilacz.

Panel tylnych złącz

Kabel zasilający, a właściwie zasilacz, jest osobnym komponentem wpinanym do złącza DC. Posiada niestety dość krótki kabel (około 90cm), ale jest to standard w urządzeniach typu dekoder DVB-T2.

Miłym zaskoczeniem jest dołączony do dekodera pilot. Ma ergonomiczny kształt, a przez zastosowanie 2 baterii AA jest dobrze dociążony i solidnie leży w dłoni.

Przyciski na pilocie są bardzo dobre. Klik przypomina uczucie korzystania z pilotów od chociażby Xiaomi Smart Sticka lub boxa, a ja bardzo lubię takie klawisze. Zastosowanie takiego kliku niweluje przypadkowe naciśnięcia klawiszy, ponieważ jest wyczuwalny ale przyjemny. Wielkość klawiszy także nie pozostawia nic do życzenia.

Na dole pilota nadrukowano logo producenta.

Wygląd pilota

W zestawie znajduje się także instrukcja obsługi w kilku językach, w tym po polsku. Czcionka i zdjęcia są niestety niewielkie i nawet ja musiałam gimnastykować wzrok, żeby bezbłędnie przeczytać treść.

Sama treść jest zrozumiała dla użytkownika.

Instrukcja obsługi

SPECYFIKACJA I CODZIENNE UŻYTKOWANIE – AB TereBox 2T

Producent wyposażył dekoder w najnowszy standard DVB-T2 oraz możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości do 1080p w formatach 4:3 oraz 16:9. Zaimplementowano kodeki MPEG2, MPEG4, H.265. Odtwarza dźwięk w trybie stereo. Maksymalny pobór prądu to 7.5W.

Dekoder spełnia wszystkie wymagania odnośnie odtwarzania telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2 HEVC H.265.

Złącza tego urządzenia to USB, HDMI, złącze antenowe, Scart (EURO), SPDIF oraz zasilające.

Dekoder wyświetla teletekst, obsługuje napisy po polsku, posiada EPG, ma możliwość nagrywania programów. Niestety nie możemy nagrywać innego kanału niż ten obecnie oglądany. 

Wygląd teletekstu

EPG może być wyświetlane w formie tabeli dziennej lub tygodniowej. W dodatkowych informacjach o obecnie wyświetlanej transmisji znajduje się streszczenie oraz rok produkcji.

Wygląd EPG tygodniowy
Wygląd EPG dzienny

Menu jest proste, nawigacja po nim jest łatwa. Szata graficzna jest jednak uboga, niektóre elementy mogłyby być zaprojektowane lepiej. Ponadto w niektórych dekoderach widziałam już podobne oprogramowanie.

Menu umożliwia zmianę języka, ustawienie napisów, formatu obrazu, rozdzielczości itp. Zaimplementowano więc wszystkie podstawowe i bardziej zaawansowane ustawienia.

Jest także opcja odtwarzania i zarządzania multimediami. Dekoder ma możliwość łączenia się z internetem przez antenę WiFi, jednak każda którą posiadam okazała się niekompatybilna, a producent nie dodaje dedykowanej do zestawu.

Wygląd menu
Ustawienia czasu w menu
Komunikat o niewspieraniu moich anten WiFi
Obsługa multimediów

Tuner wyświetla napisy dla niesłyszących w języku polskim. Są czytelne, jednak wybrano tutaj sposób wyświetlania na wzór czcionki z teletekstu z wysokim kontrastem. Polskie znaki są na szczęście obsługiwane.

Wygląd napisów

Nie zauważyłam problemów z wyświetlaniem kanałów. Zarówno na antenie zewnętrznej jak i pokojowej dekoder nie tracił sygnału, nie widać było klatkowania obrazu czy zrywania dźwięku. Przełączanie między programami jest poprawne, czas między przełączaniem jest standardowy i zbliżony do recenzowanych już dekoderów marki BLOW.
Dekoder był podłączony do telewizora kablem HDMI.

Lista kanałów wygląda podstawowo i nie ma problemów z nawigacją po niej. Z niewiadomego mi powodu niektóre kanały widnieją na liście podwójnie.

Lista kanałów

Informacje o obecnie wyświetlanej transmisji zawierają wskaźniki siły i jakości sygnału, rozdzielczości, używaniu napisów. Nie mamy paska postępu.

Widok informacji o kanale

FUNKCJE DODATKOWE – AB TereBox 2T

Dodatkowymi funkcjami są tutaj, jak w wielu innych modelach, odtwarzanie multimediów z naszego nośnika USB oraz dostęp do Internetu. Jednak dostępu do Internetu sprawdzić nie mogę, przez brak kompatybilności moich anten WiFi. Producent nie dodał dedykowanej anteny do zestawu, co niestety zasmuci osoby chcące korzystać z funkcji i dodatków internetowych.

Sprawdziłam jednak dokładnie możliwości odtwarzania multimediów z nośnika USB.
Nie znalazłam żadnych błędów w wyświetlaniu wideo i obrazów.
Obrazy są wyświetlane domyślnie w formie pokazu slajdów, ale można zmienić to ustawienie z poziomu menu obsługi multimediów. Wideo możemy odtwarzać w okienku jak i na pełnym ekranie.

Podczas odtwarzania muzyki widać wizualizację w stylu equalizera animowanego w rytm muzyki.

Odtwarzanie muzyki
Podgląd obrazu w oknie
Obraz na pełnym ekranie
Odtwarzanie wideo i informacje o pliku

Funkcje działają jak należy, więc nie trzeba się o tym wiele rozpisywać. Obsługę multimediów umilają dedykowane przyciski na pilocie.

PODSUMOWANIE – AB TereBox 2T

Dekoder jako urządzenie do obsługi nowej telewizji naziemnej DVB-T2 spisuje się bardzo dobrze. Największe pozytywne wrażenie wywarł na mnie pilot. Nawigowanie nim to czysta przyjemność.

Zdecydowanie sprawdzi się jako dekoder jak i podstawowe urządzenie multimedialne.

Nie ma także problemów z konfiguracją. Podłączamy, wyszukujemy kanały i możemy oglądać.

Plusy:

✅ porządny, przyjemny w użytkowaniu pilot,
✅ brak problemów z wyświetlaniem obrazu i odtwarzaniem dźwięku,
✅ baterie do pilota w zestawie,
✅ jasny wyświetlacz LED na przednim panelu,
✅ prosta obsługa i pierwsza konfiguracja.

❌ brak kabla HDMI w zestawie,
❌ brak dedykowanej anteny WiFi w zestawie,
❌ niekompatybilność z wieloma antenami WiFi,
❌ przeciętny wygląd menu,
❌ plastikowa obudowa.

Test dekodera AB TEREBOX 2T:
Ocena w stosunku cena-jakość: 7/10! Mimo braku możliwości sprawdzenia funkcji internetowych, to pozostałe swoje funkcje spełnia nienagannie.

CHCESZ KUPIĆ TEN DEKODER?

Sprawdź cenę AB TEREBOX 2T

1 komentarz do “Test dekodera AB TereBox 2T”

  1. Kabel HDMI można dokupić za kilkanaście złotych (często u tego samego sprzedawcy), to akurat najmniejszy problem.
    Uwaga o braku anteny wifi – bardzo pomocna.
    Brak informacji, jak osobie testującej poszło z konfiguracją niekodowanej telewizji kablowej (DVB-C), a przecież ten dekoder też ma to w pakiecie. Podobnie kilka kanałów, które trzeba ustawiać z użyciem Internetu (przynajmniej u mnie był taki komunikat).
    Recenzja pomocna, ale skupia się nie na tym, co trzeba (jakie ma znaczenie pudełko i przegródki w nim?) i nie wyczerpuje tematu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *