Przejdź do treści

TEST DEKODERA DVB-T2 MAT-COMPANY MAT-830T

ROZPAKOWANIE I PIERWSZE WRAŻENIA – MAT-830T

Dekoder otrzymujemy w tradycyjnych wymiarów kartonie z licznymi logotypami i grafikami. Utrzymane jest w kolorystyce biało-zielonej. Na froncie opakowania widać zdjęcie tunera oraz najważniejsze jego funkcje. Na tyle zaś wypisano specyfikację, również w języku polskim.

Zawartość opakowania jest skromna, bowiem otrzymujemy jedynie dekoder ze zintegrowaną anteną WiFi oraz pilot. Producent nie dodaje do zestawu baterii 2x AAA czy kabla HDMI.

Front opakowania
Tył opakowania

Każdy element zestawu zabezpieczony jest folią ochronną, łącznie z przednim panelem tunera.

Przedni panel okraszony jest wieloma logotypami, świadczącymi o kompatybilności urządzenia z nowym standardem DVB-T2 HEVC H.265, jednak moim zdaniem można było zaprezentować to estetyczniej, ponieważ taka ilość grafik odciąga uwagę od wyświetlacza oraz przycisków, które są najważniejszymi elementami frontu dekodera.

Znajduje się na nim także włącznik oraz port USB.

Panel przedni

Z tyłu od razu rzuca się nam w oczy zintegrowana z całością urządzenia antena WiFi. Można ją jednak złożyć. Ponadto producent umieścił wszystkie niezbędne złącza, tj. HDMI, RF IN, RF LOOP, Coaxial oraz Scart (EURO). Kabel zasilający jest również na stałe przytwierdzony do tylnego panelu i ma standardową długość 90-100cm.

Należy mieć na uwadze, że grubsze wtyczki HDMI mogą mieć problem ze zmieszczeniem się pod antenką WIFI.

Tylne złącza

Pilot to znana, programowalna konstrukcja, która nie sprawia większych problemów i pojawiała się już wielokrotnie z dekoderami innych marek. Nie będę więc za wiele o nim pisać, ponieważ szczegóły można znaleźć w poprzednich recenzjach.

Używa się go wygodnie, nie ma problemów z zasięgiem z drugiego końca pokoju. Zaprogramowanie przycisków w moim przypadku nie działa, być może jest to wina pilota od telewizora marki Philips, który jest bardzo leciwy. Pozostaje mi więc ufać producentowi, że ta funkcja działa.
Poza tym przyciski reagują prawidłowo, nie zapadają się.

Wygląd pilota
Górna sekcja przycisków programowalnych

SPECYFIKACJA I CODZIENNE UŻYTKOWANIE – MAT-830T

Dekoder oczywiście jest w pełni kompatybilny z nowym standardem nadawania DVB-T2 HEVC 10 bit.
Według specyfikacji producenta tuner posiada funkcję PVR, czyli programowalnego timera nagrywania naszych ulubionych programów na dysk zewnętrzny USB. Jest także Time Shift.
Obsługuje rozdzielczości od 576i do 1080p oraz formaty obrazu 16:9 i 4:3.

Działa w zakresie częstotliwości wejściowych: 170-230 MHz, 470-860 MHz. Szerokość pasma: 7MHz i 8MHz.

Deklarowany pobór mocy podczas pracy to <6W, a podczas trybu czuwania <0,5W.

Podczas testów dekoder nie sprawił mi większych problemów na antenie zewnętrznej. Sytuacja zmieniła się na antenie pokojowej, kanały z MUX-8 wyświetlały tylko nie lubiany przez nas komunikat “Brak sygnału” a niektóre z innych multipleksów sporadycznie klatkowały nawet przy włączonej funkcji zasilania anteny. Używałam tej samej anteny pokojowej i zewnętrznej co dotychczas. Niemniej jednak tuner spełnia swoją funkcję, gdy stworzymy mu do tego dobre warunki.

Wyszukiwanie kanałów nie sprawia kłopotów. Dekoder pracuje na znanym nam już, intuicyjnym oprogramowaniu.

Wyszukiwanie automatyczne
Siła i jakość sygnału na antenie zewnętrznej kierunkowej
Lista kanałów

EPG jest standardowe, podzielone na dwie kolumny: kanały oraz opis programu. Niestety nie ma informacji o roku produkcji czy aktorach, ale mimo to EPG jest w porządku. Z poziomu EPG można zaprogramować nagrywanie (PVR) na dysk zewnętrzny czy pendrive. Warto wiedzieć, że możemy nagrywać tylko kanał, który obecnie oglądamy, tj. nie można zmienić kanału podczas nagrywania, ponieważ dekoder posiada jedną głowicę.

Wygląd EPG

Kanały możemy edytować podobnie jak chociażby w DekoTV Pro – jest to intuicyjne, oparte na klawiszach numerycznych. Dekoder nie “gubi” raz zapisanej listy kanałów, nawet po odłączeniu go od prądu.

Edycja kanałów

Po dwukrotnym wciśnięciu klawisza INFO na pilocie pojawia się informacja o sile i jakości sygnału, z czego wielu klientów może być niezadowolonych, gdyż powinno znajdować się tam streszczenie oglądanego programu. Oczywiście uświadczymy w tym sprzęcie pasek postępu.

Siła i jakość sygnału po dwukrotnym wybraniu klawisza INFO

Przełączanie między kanałami trwa około 1,5-2 sekundy i nie powoduje desynchronizacji dźwięku z obrazem.

Dekoder obsługuje polskie napisy oraz teletekst.

TTX
Obsługa polskich napisów
Ustawienie polskich napisów

Poza tym dekoder nie sprawiał problemów i dobrze sobie radził, pod warunkiem używania anteny zewnętrznej kierunkowej.

FUNKCJE DODATKOWE – MAT-830T

Tuner ma możliwość łączenia się z siecią domową WiFi dzięki zintegrowanej antenie. Połączenie to umożliwia korzystanie z aplikacji Pogoda, Youtube. Wyszukanie sieci jest szybkie i intuicyjne, dekoder sa dostosowuje ustawienia sieci.

Ustawienia sieci WiFi
Łączenie z siecią

Aplikacja pogodowa działa dobrze, jednak nie ma możliwości wpisania polskich znaków, więc przykładowo Zamość nie zostanie odnalezione.

Wygląd aplikacji pogodowej

Aplikacja YouTube nie sprawiała problemów. Pojedyncze filmiki nie odtwarzały się tak samo jak na kilku innych modelach dekoderów, więc pominę ten minus. Pozostałe jednak odtwarzają się płynnie, bez zacięć i spowolnień. Nie ma też zjawiska niekończącego się buforowania.
Mamy możliwość ustawienia regionu i rozdzielczości odtwarzanych materiałów.

Odtwarzanie YouTube

Odtwarzanie multimediów jest bardzo dobre, nie ma problemów z żadnym z deklarowanych przez producenta formatów. Uważam, że to zasługa oprogramowania, które występuje w kilku innych modelach i one również nie miały problemów z odtwarzaniem naszych multimediów.

Dekoder nie obsługuje HbbTV.

Przykładowe odtwarzanie multimediów (muzyka)

PODSUMOWANIE – MAT-830T

Tuner Mat-Company byłby urządzeniem uplasowanym znacznie wyżej, jeśli nie występowałyby problemy z odbiorem kanałów na antenie pokojowej. Ponadto producent nie dodał kabla HDMI do zestawu.
Ogólnie jest to urządzenie dobre, pod warunkiem posiadania anteny kierunkowej.
Walory estetyczne to kwestia gustu, mi osobiście do niego nie przypadł.

Plusy:

✅ dobre wykonanie,

✅ antena WiFi w zestawie (zintegrowana),

✅ bezproblemowe odtwarzanie multimediów,

✅ dużo przycisków na panelu w przypadku zgubienia pilota,

✅ dobry, programowalny pilot.

❌ brak kabla HDMI w zestawie,

❌ niedopracowana aplikacja pogodowa (brak możliwości wprowadzenia polskich znaków),

❌ niekompatybilność pilota z niektórymi modelami w przypadku chęci sparowania,

❌ problemy z odbiorem telewizji przy antenie pokojowej.

Test i recenzja dekodera Mat-Company:
Ocena w stosunku cena-jakość: 6.5/10!

CHCESZ KUPIĆ TEN DEKODER?

SPRAWDŹ CENĘ MAT-830t

10 komentarzy do “TEST DEKODERA DVB-T2 MAT-COMPANY MAT-830T”

  1. po aktulizacji firmware zniknoł dzwięk na kanałach z dopiskiem HEVC (h265) oraz na sprawdzam TV ale za to jest dzwięk na wydarzenia24 hd hevc ?

  2. witam u mnie nie działa wifi wcale się nie łączy oraz brak kanałów polsat i tvn puls poprostu lipa może ktoś coś podpowie i doradzi

    1. Zależy jaki błąd wyskakuje podczas łączenia się z WiFi. Żeby wyszukać swoją sieć trzeba poza wejściem w menu wifi wcisnąć odpowiedni klawisz funkcyjny. A brak kanałów spowodowany może być złym ustawieniem anteny, wiele kanałów zmieniło częstotliwości i trzeba antenę przestawić, sam standard DVB-T2 ma większe wymagania sprzętowe niż DVB-T więc duże znaczenie ma sama antena i okablowanie.

  3. Po włączeniu dekodera na wyświetlaczu pojawią się boot następnie na ekranie telewizora wizytówka dekodera po chwili znika a wyświetlacz dekodera pokazuje 0000.Na ekranie telewizora “tryb niedostępny.Czy może mi ktoś pomóc co z tym zrobić.dekoder jest nowy nie uruchomiony.

    1. Jest to związane z rozdzielczością dekodera. Jeśli Pana/Pani telewizor nie obsługuje FUllHD, najlepiej podpiąc dekoder do innego telewizora i zmniejszyć rozdzielczość lub podpiąć za pomocą kabla Euro, zmniejszyć rozdzielczość i przepiąć na HDMI. To częsty problem w telewizorach Samsunga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *