Przejdź do treści

TEST I RECENZJA DEKODERA AJLI TV STICK DVB-T2

ROZPAKOWANIE I PIERWSZE WRAŻENIA – AJLI TV STICK

Dekoder dociera do nas w kartonowym opakowaniu, bardziej płaskim niż inne modele. Wszystko zapakowane jest w folie. Dostajemy także dwustronną taśmę do przytwierdzenia przedłużki IR, która jednocześnie jest wyświetlaczem.

Otrzymujemy pełny zestaw zestaw: dekoder, programowalny pilot, przedłużka HDMI, kabel zasilający USB, który możemy podłączyć do portu w telewizorze lub sieciowo, przedłużka IR, taśma dwustronna, instrukcja obsługi (a właściwie krótka broszurka) oraz baterie 2x AAA do pilota.

Taki, dobrze znany nam już kształt pilota pozwala całkiem komfortowo z niego korzystać. Posiada górną sekcję klawiszy programowalnych. Zasięg pracy pilota jest dobry, nie było problemów z odczytem naszych poleceń w obrębie salonu.

Jest to dekoder w wersji mini, więc próżno szukać w nim złącza Scart/EURO. Jest jednak złącze HDMI, port USB obsługujący zarówno pamięć masową jak i antenkę WiFi, złącze antenowe, złącze zasilania oraz miejsce do wpięcia przedłużki IR. Forma dekodera to nieco większy, bardziej spłaszczony stick.

Nie znajdziemy tutaj żadnego dużego wyświetlacza, ale jest jego pomniejszona forma na przedłużce IR.

Tuner wykonany jest w całości z plastiku średniej jakości. Lekko się ugina i nagrzewa, jednak nie czuć “chińskiego” zapachu.

Instrukcja to krótka, dość zrozumiała broszura zawierająca podstawowe informacje.

SPECYFIKACJA I CODZIENNE UŻYTKOWANIE – AJLI TV STICK

Posilę się specyfikacją ze strony jednego z dystrybutorów:

  • najnowszy format nadawania HEVC / H.265
  • wyjście HDMI
  • OBRAZ FULL HD 1080p
  • DŹWIĘK DOLBY AUDIO DIGITAL
  • 10 BITOWA GŁĘBIA KOLORÓW
  • DOSTĘP DO YOUTUBE (WYMAGANY ADAPTER WI-FI)
  • PROGRAMOWALNE PRZYCISKI PILOTA
  • UNIKALNE ROZMIARY
  • ODBIÓR MUX1, MUX2, MUX3, MUX4, MUX8
  • FUNKCJA TIMESHIFT – ZATRZYMYWANIE, NAGRYWANIE
  • PVR – NAGRYWANIE PROGRAMÓW
  • WYJŚCIE USB (można podłączyć nośniki pamięci)
  • EPG – elektroniczny przewodnik po programach
  • ODTWARZANIE FILMÓW Z USB
  • POLSKIE MENU
  • TWORZENIE LISTY ULUBIONYCH KANAŁÓW

Nie mamy więc żadnych szczegółowych informacji chociażby co do czułości głowicy czy obsługiwanych formatach multimedialnych.

Dekoder jest oczywiście dostosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. Posiada menu w wielu językach w tym po polsku oraz wyświetla polskie napisy podczas oglądania telewizji (jedynym problemem jest brak polskich znaków w telegazecie).
Nie dodano tu niestety funkcji ACU, czyli aktualizacji automatycznej kanałów.

Wyszukanie wszystkich kanałów i ułożenie ich według LCN nie stanowiło dla dekodera żadnego problemu. Zasilanie anteny, jako opcja w menu, pozostawała wyłączona (antena zewnętrzna).

Podczas kilkugodzinnej sesji oglądania telewizji nie zauważyłam zanikania sygnału na żadnym z kanałów, nie było także desynchronizacji dźwięku z obrazem. Jest to prawie bliźniacze oprogramowanie do tego, które już wiele razy testowałam w różnych modelach dekoderów, z tą różnicą, że występuje w nim kilka problemów.

Pasek INFO posiada pasek postępu i jest czytelny.

Po dwukrotnym wciśnięciu klawisza INFO otwiera się nam informacja o sile, jakości sygnału i współczynniku BER. Nie mamy tutaj skróconej drogi do wyświetlenia recenzji kanału po trzykrotnym jego wciśnięciu.

EPG zmienia kanał, jeśli chcemy przejrzeć kolejne programy telewizyjne. Nie zawiera takich informacji jak reżyser, aktorzy, rok produkcji. Z poziomu EPG można ustawić nagrywanie w trybie PVR.

Menu główne również jest już nam znane, zawiera wszystko co zawierać powinno.

Dekoder obsługuje oczywiście telegazetę ale ma problemy z wyświetlaniem polskich znaków diakrytycznych.

Napisy wyświetlane podczas oglądania telewizji już nie posiadają tego problemu.

Ogólne wrażenia z użytkowania mogę zaliczyć do “normalnych”, jako podstawowy tuner jest jak najbardziej ok, niczym mnie nie porwał, oferuje podstawowy wachlarz funkcji jak wiele innych modeli na rynku. Zgrzyty pojawiają się podczas korzystania z funkcji multimedialnych i internetowych – o tym w następnym podrozdziale.

FUNKCJE DODATKOWE – AJLI TV STICK

Tuner ma możliwość łączenia się z siecią domową WiFi, do czego wymagane jest dokupienie adaptera WiFi USB osobno. Przykładowo adapter od DekoTV działa bardzo dobrze. Posiadamy tutaj kilka aplikacji: Pogoda, YouTube, Kanały RSS oraz IPTV, które standardowo wymaga posiadania pliku .m3u. Aplikacja Pogody tradycyjnie nie wyszukuje miejscowości z polskimi znakami.

Niestety odtworzenie jakiegokolwiek materiału nie jest możliwe – podczas 10 prób wyświetlał mi się ten sam komunikat (gdzie sieć działała normalnie – kanały RSS oraz pogoda pobierały się prawidłowo).

Szkoda, ponieważ u konkurencji z bliźniaczym oprogramowaniem nie doświadczymy tego problemu, a przynajmniej nie na wszystkich materiałach wideo.

Tak jak wiele konkurencyjnych tunerów również AJLI umożliwia odtwarzanie multimediów. Nie ma co się tutaj rozwodzić nad tematem, większość podstawowych formatów działa, pojedyncze pliki PNG czasem mają problem z wyświetlaniem – artefakty lub błąd pliku. Poza tym jest ok.

Nasze nagrania PVR również nie mają problemu z odtworzeniem.

PODSUMOWANIE – AJLI TV STICK

Jest to dekoder spełniający podstawowe funkcje, jeśli jednak zależy nam na działającej aplikacji YouTube, braku problemów z wyświetlaniem multimediów oraz nałogowo przeglądamy telegazetę to zalecam wybranie innego modelu.

Plusy:

✅ niezły pilot programowalny,
✅ brak problemów z telewizją naziemną,
✅ bogato wyposażony zestaw,
✅ niska cena,
✅ sprawnie działające EPG.

❌ problem z niektórymi multimediami,
❌ brak polskich znaków diakrytycznych w telegazecie,
❌ skąpa instrukcja obsługi,
❌ dyskusyjne wykonanie,
❌ brak anteny WiFi w zestawie.

Test i recenzja dekodera AJLI TV STICK:
Ocena w stosunku cena-jakość: 6/10! – nie wyróżnia się niczym szczególnym, jest prostym i dość tanim urządzeniem, dobrze doposażonym od wyjęcia z pudełka, jednak posiada kilka znaczących niedociągnięć, głownie w software.

CHCESZ KUPIĆ TEN DEKODER?

SPRAWDŹ CENĘ AJLI TV STICK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *