Przejdź do treści

TEST, RECENZJA DEKODERA DVB-T2 MAXCOM MAXTV-T2

ROZPAKOWANIE I PIERWSZE WRAŻENIA – MAXCOM MAXTV-T2

Zestaw z urządzeniem dociera do nas w estetycznym, ciemnym opakowaniu. Całość jest całkiem dobrze zabezpieczona na czas transportu, każdy element jest w folii ochronnej. Na zawartość zestawu składa się dekoder, pilot, 2x baterie AAA do pilota oraz instrukcja obsługi w języku polskim.

Tuner na pierwszy rzut oka wydaje się solidny, jest w metalowej obudowie z plastikowymi wstawkami. Kabel zasilający jest przytwierdzony na stałe i ma taką samą długość, jak większość urządzeń.

Wyglądem nie wyróżnia się niczym, jest podobny do innych dekoderów, podobnie jest z pilotem.
Na przednim panelu wstawiono trzy przyciski CH-, CH+ oraz Power, wyświetlacz LED i logo producenta tuż nad jedynym złączem USB.

Przód urządzenia

Z tyłu umieszczono podstawowe złącza oraz złącze Coaxial i RF OUT.

Panel tylnych złącz

Pilot jednak nie jest tak solidny, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Wygląda i działa dobrze, ale plastik trzeszczy po wzięciu w większe dłonie. Ma delikatnie inny układ klawiszy niż do tej pory sprawdzane przeze mnie piloty i nie jest programowalny w żaden sposób. Zasilany jest dwoma bateriami typu AAA.

Instrukcja ma trochę nieczytelne zdjęcia wizualizujące menu główne i funkcje. Same opisy są w porządku.

SPECYFIKACJA I CODZIENNE UŻYTKOWANIE – MAXCOM MAXTV-T2

 Producent umieścił dość szczegółową specyfikację na tyle opakowania.

Zastosowany chipset to GX6702 HEVC DVB-T2. Pamięć 512/32MB.
Obsługiwane rozdzielczości od 480i do 1080p włącznie. Kodeki wideo: H.265/HEVC, MKV, H.264/AAC, AVI, XVID, MPEG-4, MPEG, MP4, MOV, VOB, 3GP, DIVX, FLV więc bardzo duży zakres, który umożliwi odtwarzanie naszych starszych wideo chociażby w Divx-ie.
Napisy do filmów: TXT, SUB, SRT, SSA, SMI, MKV.
Kodeki audio: MP3, ACC, M4A, DIGITAL SOUND DVB-T/T2.
Obsługiwane formaty obrazów to JPG, PNG (które usilnie próbowałam otworzyć bez skutku), JPEG, BMP.
Pobór mocy maksymalny: 7.5 W, w trubie czuwania < 1W.
Posiada wymienione wcześniej złącza: HDMI 1.4, USB 2.0, Scart, RF IN oraz RF OUT, Coaxial.

Parametry wypisane przez producenta mają pokrycie w rzeczywistości, oprócz otwierania plików PNG, żadnego nie udało się wyświetlić.
Jeśli chodzi o podstawowe funkcje dekodera to jest dobrze. Oprogramowanie, które zostało w nim użyte jest nam dobrze znane, choćby z pierwszego modelu DekoTV, w Maxcomie jednak dodano kilka funkcji, np. internetowych. Jest to dobry soft, jednak w wielu miejscach – w przypadku tego dekodera – niestety nie spolszczony. Nie razi to bardzo przy codziennym użytkowaniu przez seniora ale patrząc na możliwości tego tunera raczej posiada inną grupę docelową.

Wyszukiwanie kanałów nie sprawiło problemów, zarówno na antenie zewnętrznej jak i pokojowej. Wiadome, że na pokojowej od czasu do czasu pojawiają się zaniki sygnału ale jest to na tyle rzadkie, że prawie nie zauważalne. Rekomenduję jednak posiadać antenę zewnętrzną.

Okno wyszukiwania kanałów

Lista kanałów i EPG jest standardowe dla tego oprogramowania. Przy kanałach wyświetlanych w HD również pojawia się taki znaczek na liście. EPG nie zawiera niestety informacji o aktorach, reżyserze czy roku produkcji, można natomiast z poziomu EPG zaprogramować nagrywanie (PVR) na dysk zewnętrzny czy pendrive.
Po dwukrotnym wciśnięciu przycisku INFO na pilocie, ukazuje się okno z informacją o sile i jakości sygnału. Pasek info posiada pasek postępu i informacje o napisach, formacie, obecnej i kolejnej audycji oraz wyświetlanym kanale.

Wygląd EPG (1)
Wygląd EPG (2)
Lista kanałów
Pasek INFO
Dwukrotne naciśnięcie przycisku INFO

Kanały możemy edytować podobnie jak np. w DekoTV Pro – opiera się to na klawiszach numerycznych i nawigacji klawiszami strzałek. Dekoder zapamiętuje listę kanałów i nie kasuje jej nawet, gdy zabraknie mu zasilania.

Tuner obsługuje napisy i teletekst w pełni po polsku.

Wygląd napisów
TTX

Menu dekodera posiada funkcję automatycznej aktualizacji listy kanałów.
Cały interfejs jest przejrzysty, mnie osobiście raziły tylko nieprzetłumaczone sekcje. Duży plus za polskie znaki w klawiaturze ekranowej.

Przykładowy wygląd menu (1)
Przykładowy wygląd menu (2)

Podsumowując tę sekcję: codziennie użytkowanie jest przyjemne, dekoder nie gubi sygnału na antenie kierunkowej zewnętrznej, menu działa płynnie, przełączanie kanału trwa 1,5-2 sekundy. Podczas testów nie zaciął mi się ani nie spowodował żadnej nieprzyjemnej niespodzianki.

FUNKCJE DODATKOWE – MAXCOM MAXTV-T2

Tuner ma możliwość łączenia się z siecią domową WiFi poprzez adapter USB, niestety nie dołączony do zestawu, ale wszystkie moje adaptery były z nim kompatybilne. Połączenie to umożliwia korzystanie z aplikacji Pogoda, Youtube, IPTV, Megogo, Czytnik RSS i kilka innych. Wyszukanie sieci jest szybkie, dekoder sam dostosuje sobie parametry sieci po wprowadzeniu hasła.

Ustawienia sieci

Dekoder oferuje także możliwość aktualizacji oprogramowania przez sieć internetową, jednak jak widać nie do końca przetłumaczono tę sekcję.

Możliwość aktualizacji przez internet

Aplikacja Pogoda i Youtube działa bez zastrzeżeń, w Pogodzie dzięki możliwości przełączenia na polską klawiaturę można wpisywać miejscowości z polskimi znakami takimi jak ą,ę,ć,ź,ż itp.
Youtube nie jest niestety spolszczone, ale bez problemu wyświetla filmiki z polskiego regionu. Nie zauważyłam buforowania się w nieskończoność, więc działa to całkiem nieźle.

Aplikacja pogody oraz polska klawiatura
Wygląd aplikacji Youtube

IPTV działa, jednak nie każdy kanał i w większości są to kanały z zagranicy. Warto zerknąć na tę opcję z czystej ciekawości lub dla kilku kanałów muzycznych. Istnieje także możliwość wgrania swojej listy IPTV w formacie .m3u.

Odtwarzanie multimediów z grubsza nie sprawiało powodów, prócz formatu PNG, o którym wspominałam oraz o dziwnym “pykaniu” na początku utworów muzycznych. Sam odtwarzacz jest identyczny jak poprzednie w tym oprogramowaniu.

IPTV przez internet

Dekoder, jak z resztą żaden na polskim rynku, nie obsługuje HbbTV.

PODSUMOWANIE – MAXCOM MAXTV-T2

Podsumowując: dobry dekoder. Są braki w tłumaczeniach, dużo niedziałających kanałów IPTV oraz nie wyświetlanie zdjęć w PNG. Jednak jeśli wystarczą nam funkcje, które działają w nim bez zarzutu, to będziemy zadowoleni. Minusem jest brak antenki WiFi, której dokupienie to dodatkowy wydatek rzędu 20-30 złotych.

Plusy:

✅ bezproblemowe wyświetlanie telewizji DVB-T2,
✅ obsługa większości multimediów,
✅ wsparcie dla wielu anten WiFI,
✅ możliwość podłączenia dwóch telewizorów, dzięki RF OUT,
✅ złącze Coaxial.

❌ brak anteny WiFi w zestawie, mimo ich wspierania,
❌ braki w tłumaczeniu,
❌ problemy z obsługą PNG,
❌ kilkadziesiąt niedziałających kanałów IPTV.

Test dekodera MAXCOM MAXTV-T2
Ocena w stosunku cena – jakość: 7.5/10 – duży plus za wykonanie i dodatkowe funkcje w sofcie. Minusy wyszczególniłam wyżej.

CHCESZ KUPIĆ TEN DEKODER?

SPRAWDŹ CENĘ MAXCOM MAXTV-T2


1 komentarz do “TEST, RECENZJA DEKODERA DVB-T2 MAXCOM MAXTV-T2”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *