ROZPAKOWANIE I PIERWSZE WRAŻENIA – Digital TV Converter E255
Dekoder dociera do nas w kartonowym opakowaniu ze skromną grafiką. Wszystko zapakowane jest w folie ochronne. W pudełku nie ma podziału na inne tekturowe komory, wszystko znajduje się w jednej.
Otrzymujemy bardzo skromny zestaw: dekoder, pilot oraz instrukcja obsługi. Próżno szukać nawet baterii do pilota.
Niestety pilot to ten, którego staram się unikać, jest zwyczajnie kiepski w użytkowaniu, a w tym konkretnym klawisze trzeba było wciskać bardzo mocno i nie zawsze dawało to efekt. Nie jest pilotem programowalnym i oferuje podstawowe przyciski i podstawową kontrolę menu.
Producent nie dodał do zestawu kabla HDMI ani adaptera WiFi, a szkoda, ponieważ zaimplementowano w tym modelu funkcje internetowe.
Materiał, z którego wykonany jest tuner to metal, zbiera niestety szybko kurz i odciski palców. Tylne złącza zasługują już na plus: wejście antenowe, RF LOOP, COAXIAL, złącze HDMI, ethernet (jednak jego działanie jest wątpliwe i jak wiemy zalecany jest adapter WiFi) oraz Scart do starszych telewizorów. Kabel zasilający jest przytwierdzony na stałe i ma standardową długość około metra.
Na froncie urządzenia zatopiono wyświetlacz LED, który jest dość jasny i posiada opcję regulacji jasności w menu. Po obydwu stronach wyświetlacza umiejscowione są fizyczne przyciski, któremy możemy obsłużyć dekoder gdy zgubimy pilota. Jest ich sporo: Power, Menu, +, -, lewo, prawo oraz OK. Dzięki temu przy odrobinie wprawy będziemy w stanie wejść w głębiej schowane opcje menu bez użycia pilota.
Instrukcja obsługi jest w całości w języku obcym, napisana małą czcionką i sprawia wrażenie zbędnej broszurki.
SPECYFIKACJA I CODZIENNE UŻYTKOWANIE – Digital TV Converter E255
Specyfikacja została przedstawiona w postaci naklejki na tylnej części opakowania. Zawiera następujące informacje: VHF 174-230 MHZ, UHF 470-862 MHZ, szerokość pasma: 7 i 8 MHZ, skanowanie kanałów automatyczne oraz manualne, funkcja PVR, funkcja EPG, obsługuje napisy teletekst & DVB, rozdzielczość do 1080p.
Niestety nie podano jakie formaty multimediów będziemy w stanie odtworzyć przy pomocy tego dekodera, więc testując tę opcję wiele plików pozostało nieobsłużonych. Jednak podstawowe takie jak MP3, JPG, PNG oraz MP4 i nagrania PVR są odtwarzane poprawnie.
Jest oczywiście dostosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. Posiada menu w wielu językach w tym po polsku oraz wyświetla polskie napisy podczas oglądania telewizji.
Nie dodano tu niestety funkcji ACU, czyli aktualizacji automatycznej kanałów.
Wyszukanie wszystkich kanałów i ułożenie ich według LCN nie stanowiło dla dekodera żadnego problemu. Zasilanie anteny, jako opcja w menu, pozostawała wyłączona (antena zewnętrzna). Oprogramowanie pozwala na tworzenie listy ulubionych kanałów oraz zmiany ich kolejności, usuwania pojedynczych pozycji.
Podczas kilkugodzinnej sesji oglądania telewizji nie zauważyłam zanikania sygnału na żadnym z kanałów, nie było także desynchronizacji dźwięku z obrazem. Momentami miałam wrażenie, że obraz jest interpolowany z rozdzielczości 720p do 1080p, jednak nie jestem w stanie tego udowodnić, więc być może to tylko wrażenie.
Pasek INFO posiada pasek postępu, jest czytelny i zawiera sporo ważnych informacji dodatkowych, takich jak obsługa napisów, rozdzielczość, obsługa telegazety. Wyświetla także następną audycję.
Po dwu i trzykrotnym wciśnięciu klawisza INFO otwiera się nam kolejno recenzja oglądanego programu a następnie informacja o sile,jakości sygnału i współczynniku BER.
Informacji w okienku ze streszczeniem programu jest sporo, są względnie czytelne.
EPG zmienia kanał, jeśli chcemy przejrzeć kolejne programy telewizyjne. Szczegółowy opis programu pojawia się zarówno z poziomu EPG jak i dwukrotnego wciśnięcia przycisku INFO na pilocie. Zawiera takie informacje jak reżyser, aktorzy, rok produkcji. Z poziomu EPG można ustawić nagrywanie w trybie PVR.
Menu główne również jest już nam znane, zawiera wszystko co zawierać powinno.
Zaimplementowano oczywiście telegazetę oraz napisy w pełni po polsku.
Pozostałe opcje to funkcje multimedialne, dostępne po podłączeniu nośnika USB oraz funkcje internetowe (Youtube, Pogoda). Ogólne wrażenia z użytkowania go jako podstawowy tuner – dobre, jednak ergonomia – a raczej jej brak -, jaką oferuje pilot jest nie do zaakceptowania. Czasem musiałam przyciski wciskać bardzo mocno a i tak dekoder nie zareagował na polecenie. Ponadto sam pilot niestety nieprzyjemnie pachnie tanim plastikiem, trzeszczy w dłoni a zdjęcie klapki baterii było męczącą batalią. Jeśli ktoś się uprze na to konkretne urządzenie, to z dwojga złego lepiej sterować nim przyciskami na panelu dekodera, lecz przecież nie o to w tym chodzi a modeli z bliźniaczym oprogramowaniem i lepszym pilotem jest na rynku masa.
FUNKCJE DODATKOWE – Digital TV Converter E255
Tuner ma możliwość łączenia się z siecią domową WiFi, do czego wymagane jest dokupienie adaptera WiFi USB osobno.
Połączenie to umożliwia korzystanie z aplikacji Pogoda, Youtube. Wyszukanie sieci jest szybkie i intuicyjne, dekoder sam dostosowuje ustawienia sieci.
Aplikacja pogodowa działa dobrze, jednak nie ma możliwości wpisania polskich znaków, więc przykładowo miasto Ełk nie zostanie odnalezione, co dziwne, bo w pamięci dekoder posiada zapisanych kilka miast bez polskich znaków diakrytycznych, np. Poznan.
Aplikacja YouTube nie sprawiała problemów. Pojedyncze filmiki nie odtwarzały się tak samo jak na kilku innych modelach dekoderów, więc pominę ten minus. Nie ma też zjawiska niekończącego się buforowania.
Mamy możliwość ustawienia regionu i rozdzielczości odtwarzanych materiałów.
Dekoder nie obsługuje HbbTV, ale to standard.
Jeśli chodzi o multimedia z nośnika USB, to obrazy domyślnie odtwarzają się jako pokaz slajdów, można jednak to zmienić z samego poziomu menagera plików USB. Pliki JPG są wyświetlane bez problemu, z formatem PNG pojawiały się losowe problemy bez względu na rozdzielczość obrazu.
Muzyka jest także odtwarzana bez problemu, możemy w ustawieniach włączyć wizualizację w tle. Utwór może być także odtwarzany w tle, w trakcie przeglądania innych plików i pojawia się wtedy w pływającej, dolnej belce.
Co do materiałów wideo – własne nagrania PVR nie mają problemu z odtwarzaniem. Natomiast inne wideo to loteria – na trzy posiadane testowe materiały filmowe zadziałał tylko jeden.
Dla niewymagających odbiorców – nie jest źle, jednak jak wspomniałam, z bliźniaczym oprogramowaniem znajdziemy lepsze konstrukcje.
PODSUMOWANIE – Digital TV Converter E255
Jak wiadomo na pierwszy rzut oka, nie jest to sprzęt żadnej ze znanych lub recenzowanych marek. Jest to chiński dekoder i takie też powinniśmy mieć co do niego wymagania.
Odbiór telewizji jest jednak bezproblemowy. Na temat pilota już wystarczająco krytycznie się wypowiedziałam.
Plusy:
✅ brak problemów z odbiorem telewizji naziemnej,
✅ możliwość edycji list programów,
✅ podstawowa obsługa multimediów,
✅ metalowa obudowa i port Scart dla starszych telewizorów.
Minusy:
❌ okropny, nieergonomiczny pilot,
❌ brak baterii do pilota w zestawie,
❌ brak instrukcji w języku polskim,
❌ występujące błędy podczas odtwarzania multimediów,
❌ brak dedykowanej anteny WiFi w zestawie.
Test dekodera Digital TV Converter E255:
Ocena w stosunku cena-jakość: 6.5/10! Mimo problemów z multimediami i beznadziejnym pilotem, to funkcje dekodera, czyli wyświetlanie telewizji DVB-T2 sprawuje bezbłędnie.
CHCESZ KUPIĆ TEN DEKODER?