ROZPAKOWANIE I PIERWSZE WRAŻENIA – GOGEN DVB 143 T2 SENIOR
Dekoder dociera do klienta w estetycznie zaprojektowanym opakowaniu. Niestety nie jest opisane w całości po polsku, natomiast zawiera nadrukowane najważniejsze parametry urządzenia. Karton jest dobrej jakości, nie ucierpiał podczas transportu. Kolorami dominującymi jest biel i pomarańcz.
Zawartość – jak na cenę urządzenia – jest dość bogata, otrzymujemy bowiem wykonany całkowicie z plastiku dekoder, programowalny, całkiem responsywny pilot oraz drugi pilot dla seniora zawierający najważniejsze klawisze (ale o nim w dalszej części recenzji), instrukcję obsługi posiadającą język polski, zasilacz sieciowy oraz dwa komplety baterii AAA – po jednym do każdego pilota. Wyposażenie jest więc solidne, jednak przez to producent musiał zdecydować się na pewne cięcia budżetu i pewnie dlatego urządzenie jest wykonane w całości z plastiku.
Wszystkie elementy są fabrycznie zabezpieczone folią ochronną i woreczkami, łącznie z panelem przednim dekodera oraz zasilaczem. Niestety zauważyłam, że niektóre woreczki były otwarte a po włączeniu urządzenia był zainstalowane niektóre kanały. Może to świadczyć, że sprzedawca sprawdzał urządzenie przed wysyłką lub – co już gorzej świadczy – otrzymałam sprzęt używany. Jednak tutaj skupiam się na jego działaniu a nie ocenianiu sprzedawcy.
Rozlokowanie portów z tyłu dekodera jest akceptowalne, kątowe wtyki antenowe wchodzą bez problemu, nieco ciasno wchodził kabel HDMI. Dekoder posiada także starsze złącze SCART (Euro). Na plus obecność złącza COAXIAL.
Pilot jest programowalny, posiada całkiem miękkie i responsywne przyciski. Jest dość lekki natomiast nie ugina się pod naciskiem palców. Zasięg pilota również jest dobry. Na tyle pilota znajduje się instrukcja sparowania przycisków programowalnych, niestety w języku obcym. Pilot dla seniora obsługuje się również wygodnie, jednak przyciski trzeba wciskać mocniej. Aby obsłużyć większość zaawansowanych funkcji (telegazeta, napisy, ustawienia menu) należy używać podstawowego pilota. Pilot dla seniora służy jedynie do zmiany kanału, głośności oraz uruchomienia funkcji INFO i wyciszenia dźwięku.
SPECYFIKACJA I CODZIENNE UŻYTKOWANIE – GOGEN DVB 143 T2 SENIOR
Urządzenie oczywiście spełnia wszystkie wymogi potrzebne do odbioru sygnału naziemnej telewizji DVB-T2 HEVC. Obsługuje kodek H.265, MPEG-4, MPEG-2, AACv2.
Dzięki zastosowanym portom HDMI oraz SCART (Euro) dekoder jest kompatybilny nawet ze starszymi modelami odbiorników.
Oprogramowanie posiada funkcję TimeShift oraz PVR po podłączeniu zewnętrznej pamięci USB. Ponadto możemy z takiej pamięci odtworzyć multimedia w formatach MP3, JPG, AVI, MP4, MKV.
Wbudowana jest także aplikacja Online Movie App oraz “Aktualizacja sieci” ale niestety nie byłam w stanie ich sprawdzić, gdyż model antenki WiFi, którą posiadam nie został wykryty przez urządzenie.
EPG niestety nie jest przejrzyste i posiada sporo błędów w czcionce. Zawiera za to program na 7 dni do przodu.
Teletekst jest wyświetlany bez problemu, jednak nie w funkcji pełnoekranowej. Pod oknem telegazety widać odtwarzany w tle program.
Przycisk INFO można wciskać kilkukrotnie, aby wyświetlić kolejne informacje, najpierw będzie to belka na dole ekranu, drugie naciśnięcie wywołuje streszczenie obecnie nadawanego programu a trzecie – informacje o jakości i sile sygnału.
Wyszukiwanie kanałów odbyło się bez większych problemów, wszystkie dostępne w mojej lokalizacji zostały poprawnie wyszukane i posegregowane według LCN. Na żadnym z kanałów nie zauważyłam zanikania obrazu, pikselozy czy problemów z dźwiękiem. Lista kanałów jest prosta, można także wyszukać kanał na liście w opcji alfabetycznej lub posortować według własnego uznania. Do tych opcji jednak należy używać podstawowego pilota.
Przełączanie między kanałami trwa około 2 sekundy, jest to standard w tej klasie.
Zastosowane oprogramowanie, czyli jego wygląd i funkcjonalność są niekoniecznie estetyczne. Jest prawie w pełni spolszczone, jednak jego przejrzystość czy miejsca, w jakich umieszczono poszczególne opcje – przynajmniej moim zdaniem – mogłyby być zdecydowanie lepsze. Dla osób niewymagających powinno być jednak w zupełności wystarczające. Warto mieć na uwadze, iż urządzenie nagrzewa się wyczuwalnie już po godzinie pracy.
Poniżej kilka zdjęć wyglądu menu głównego.
Dziwnym miejscem do ustawienia opcji napisów dotyczących programów DVB-T2 jest zakładka “Centrum”, gdzie w domyśle powinny znajdować się tylko odtwarzacze multimedialne.
Po ustawieniu odpowiednich opcji w napisach (przezroczyste tło, średniej wielkości czcionka) wyglądają one dobrze na ekranie telewizora, nie zajmują wiele miejsca na ekranie. Dla słabowidzących czcionkę można zwiększyć.
FUNKCJE DODATKOWE – GOGEN DVB 143 T2 SENIOR
Tuner został wyposażony w obsługę multimediów w wielu formatach oraz aplikacje internetowe. Ich używanie wymaga podłączenia zewnętrznej antenki WiFi USB, jednak ta którą posiadam nie była kompatybilna z urządzeniem i nie byłam w stanie sprawdzić jak sprawują się opcje internetowe.
Sprawdziłam dokładnie natomiast odtwarzacz multimedialny i niestety – zawiodłam się. Z niewiadomych mi przyczyn nie odtwarzają się pliki wideo w rozdzielczości 1080p mimo deklaracji producenta. Niższe rozdzielczości działają poprawnie.
Wyświetlanie obrazów również budzi zastrzeżenia, niektóre obrazy widnieją jako nieobsługiwane mimo formatu .JPG lub .PNG, a inne o takim samym rozszerzeniu są wyświetlane prawidłowo. Możemy wybrać, czy chcemy przełączać obrazy sami, czy też używać pokazu slajdów.
Bez zarzutu działał za to odtwarzacz muzyczny. Odtwarzałam pliki .mp3 w wysokim bitrate i odtwarzacz nie miał z nimi problemów. Zaimportował sobie nawet okładki albumów.
Podsumowując te opcje – są, ale nie działają do końca prawidłowo. Na udowodnienie, że pliki nie były uszkodzone otworzyłam je na komputerze – wyświetliły się bez zarzutów, co również pokażę poniżej.
Poniżej screeny z mojego komputera, który bez problemu wyświetlił obraz (Cliffs.png) oraz wideo.
PODSUMOWANIE – GOGEN DVB 143 T2 SENIOR
W podsumowaniu nasuwają mi się wnioski, iż prezentowany dzisiaj sprzęt będzie odpowiedni dla niewymagających użytkowników, czy też właśnie seniorów, jednak tym drugim zapewne będzie trzeba pomóc w konfiguracji, gdyż pilot dla nich przeznaczony obsługuje wyłącznie podstawowe funkcje.
Na pewno plusem jest pełne wyposażenie zestawu, oprócz kabla HDMI – ale w tej cenie nie można mieć wszystkiego.
Obudowa dekodera niestety ugina się i trzeszczy pod naciskiem, ale raczej nikt w normalnych warunkach użytkowania nie będzie tego robił.
Funkcje multimedialne działają jak chcą, ale działają. Szkoda, że nie było mi dane sprawdzić opcji internetowych, bo producent nie dodał do zestawu adaptera WiFi.
Plusy:
✅ obsługa polskich napisów,
✅ bezproblemowe wyszukiwanie i przełączanie między kanałami,
✅ pilot dla seniora oraz pilot programowalny w zestawie,
✅ złącze COAXIAL,
✅ wymiary urządzenia (jest niewielkie),
✅ aplikacje internetowe i odtwarzacz multimedialny (dodaję do plusów, mimo wątpliwego działania).
Minusy:
❌ kiepskiej jakości, plastikowa obudowa,
❌ niewielka kompatybilność adapterów WiFi,
❌ wątpliwa kompatybilność deklarowanych formatów wideo i obrazów,
❌ mało intuicyjne menu,
❌ mała czcionka w menu,
❌ nieestetyczne EPG.
Test i recenzja dekodera GOGEN DVB 143 T2 SENIOR:
Ocena w stosunku cena-jakość: 5.5/10!
CHCESZ KUPIĆ TEN DEKODER?