Przejdź do treści

Test dekodera Loco Technology Tierra K23 T2+C

Test dekodera Loco Technology Tierra K23 T2+C
ROZPAKOWANIE I PIERWSZE WRAŻENIA – Loco Technology Tierra K23

Już na pierwszy rzut oka widać, że zestaw który otrzymujemy, jest zestawem zdecydowanie niższej jakości. Widać to już po wykonaniu i rozmiarach pudełka. Wykonane jest bardzo podstawowo, a do tego polska specyfikacja na jego tyle jest do góry nogami.
Wrażenie to nie mija po otwarciu pudełka. W zestawie znajduje się dekoder, pilot, krótka instrukcja obsługi oraz kabel AV. Ponadto pilot zapakowany jest w szeleszczącą, niemiłą folię.

Test dekodera Loco Technology Tierra K23 T2+C
Wygląd zestawu

Dekoder wykonany jest z lekko chropowatego plastiku. Biorąc go do ręki, przynajmniej według mnie, materiał ten nie jest przyjemny w dotyku. Jest niewielki, co może być plusem, ale samo jego wykonanie jest bardzo przeciętne. Przyciski na frontowym panelu grzechoczą, podczas podłączania anteny do jej wejścia delikatnie się ono rusza. Ponadto panel frontowy wręcz krzyczy logiem producenta i nadrukowanymi funkcjami dodatkowymi.

Test dekodera Loco Technology Tierra K23 T2+C
Wygląd dekodera

Poza tym wyświetlacz działa, ale czytelność przez ilość nadruków na panelu pozostawia dużo do życzenia.

Wrażenie spadło dodatkowo poziom niżej, gdy przyjrzałam się pilotowi i wzięłam go do ręki. To ten pilot, który jest wielkości mojej dłoni, ma twarde, nieprzyjemne przyciski, które czasem trzeba nacisnąć parę razy a do tego “pachnie” tanim plastikiem. Pilot nie jest też programowalny, więc jesteśmy zmuszeni obsługiwać telewizor i dekoder dwoma pilotami.

W zestawie nie dołączono baterii do pilota, tak jak to było np. w przypadku dekoderów od Blow.

Test dekodera Loco Technology Tierra K23 T2+C
Wygląd pilota

SPECYFIKACJA I CODZIENNE UŻYTKOWANIE – Loco Technology Tierra K23

Producent deklaruje, że dekoder obsługuje rozdzielczości od 480i do 1080p oraz 1080i. Wyposażył urządzenie w obsługę H.265/H.264/H.263/MPEG-4/AVS/AVS+/VC1. Mamy do wyboru kilka języków, w tym polski, zarówno jeśli chodzi o napisy, jak i o menu główne.

Możemy połączyć się z Internetem poprzez WiFi 2,4 GHz wyłącznie po podłączeniu anteny USB, której niestety w zestawie nie dostaniemy. Jednak z moją anteną dekoder był w pełni kompatybilny. Dzięki WiFi mamy dostęp do aplikacji YouTube i Megogo.

Jak w większości urządzeń mamy także obsługę multimediów z nośnika USB, EPG. Producent wskazuje na opakowaniu, że obsługiwana jest pamięć USB 2.0 lub nowsza o maksymalnej pojemności 500GB. Pendrive testowy został wykryty bez problemu.

Podczas kilkugodzinnego użytkowania zauważyłam, że dekoder nagrzał się znacznie w okolicy górnego panelu, jednak nie wpłynęło to na jego pracę. Kanały zostały wyszukane poprawnie, ale zdarzały się chwile pikselozy i gubienia sygnału. Były to jednak przypadki pojedyncze, niezależne od multipleksu, z którego nadawany jest kanał.

Menu jest bardzo podstawowe i występowało już m.in w testowanych przeze mnie produktach z Chin. Występują elementy źle przetłumaczone lub niepoprawne gramatycznie, ale ogólnie da się zrozumieć komunikaty.

Test dekodera Loco Technology Tierra K23 T2+C
Wygląd menu głównego

Patrząc na funkcję EPG uważam, iż jest strasznie nieczytelna, to odczucie pogłębia moment, gdy chcemy przeczytać szczegóły aktualnie nadawanego programu. Lista kanałów natomiast jest prosta, niczym się nie wyróżnia.

EPG (widok bez szczegółów)
EPG (widok szczegółowy)
Wygląd listy kanałów

Informacje o kanale pokazują siłę i jakość sygnału, dzięki czemu mamy podpowiedź w przypadku konieczności manipulowania anteną. Czcionka, którą opisane są informacje jest jednak mała i nie sądzę, aby osoba starsza lub nosząca okulary mogła bez problemowo odczytać treść.

Warto też zwrócić uwagę na to, że jeśli mamy kątowy kabel antenowy, to musimy go wpiąć tak, aby nie zasłaniał nam złącza HDMI, gdyż jest ono zakotwiczone bardzo blisko antenowego.

Tylne złącza

Ogólnie dekoder spełnia swoje zadanie, bo odbiera kanały i wyświetla je całkiem nieźle, ale nie wywiera zbyt pozytywnego wrażenia, a obsługa pilota z zestawu była dla mnie bardzo uciążliwa i nieprzyjemna.

FUNKCJE DODATKOWE – Loco Technology Tierra K23

Możliwość odtwarzania multimediów z nośnika USB działa zadowalająco. Odtwarza muzykę w formacie MP3, wyświetla obrazy (JPEG, PNG) oraz odtwarza wideo w rozdzielczości 720p. Z filmami w FullHD niestety ma problem i nie odtwarza ich ani w miniaturze, ani na pełnym ekranie.

Odtwarzanie filmu w 720p – bez problemu.
1080p – niestety nie odtwarza 🙁

Dekoder poprawnie rozpoznaje rodzaj multimediów (oddziela muzykę, obrazy i wideo na kategorie).

Niestety, przez jedno złącze USB musimy wybrać, czy chcemy połączyć się z Internetem, czy odtwarzać multimedia z nośnika.

Jeśli chodzi o obsługę aplikacji internetowych to również wygląda to nieźle. Moja antena, kompatybilna z większością testowanych dekoderów jest rozpoznawana i można poprawnie połączyć się z Internetem. Dzięki temu możemy przejść do YouTube i Megogo.

Wygląd aplikacji YouTube

YouTube działa poprawnie, nie ma problemu z ustawieniem regionu. Występują pojedyncze momenty, w których dekoder potrzebuje chwili na zbuforowanie materiału, ale nie jest to częste. Wygląd samego YouTube jest akceptowalny, wszystko widać i da się przechodzić płynnie pomiędzy filmami i opcjami.

Odtwarzanie filmu z YouTube

Działanie funkcji dodatkowych jest więc niezłe, biorąc pod uwagę ogólną jakość urządzenia.

PODSUMOWANIE – Loco Technology Tierra K23

Podsumowując: dekoder działa, obraz wyświetlany jest poprawnie, ale niestety producent sporo zaoszczędził.

Plastikowa obudowa, beznadziejny pilot, brak obsługi wideo w FullHD mimo deklaracji na pudełku, okrojony zestaw akcesoriów (brak anteny WiFi lub chociażby baterii do pilota), instrukcja wyglądająca jak ulotka… Mimo to, urządzenie spełnia swoją funkcję, ponadto nieźle radzi sobie z funkcjami multimedialnymi. Niestety, pierwsze wrażenie pozostaje z nami do końca, za każdym razem, gdy jesteśmy zmuszeni użyć pilota lub zerknąć na przedni panel dekodera.

Urządzenia nie polecę nikomu, ponieważ małe czcionki nie będą dla każdego, ale funkcje multimedialne dużo nadrabiają. Mam sprzeczne odczucia po teście tego dekodera.

Plusy:

✅niska cena,
✅obsługa menu i napisów w języku polskim,
✅brak problemów z wyszukiwaniem kanałów,
✅sprawna obsługa multimediów (z zastrzeżeniem do rozdzielczości 720p),
✅sprawna obsługa YouTube.

❌brak kabla HDMI i anteny WiFi w zestawie,
❌niezadowalającej jakości opakowanie,
❌słabej jakości pilot,
❌plastikowa obudowa,
❌znaczne nagrzewanie się urządzenia,
❌oprogramowanie identyczne jak w recenzowanych już Chińskich produktach.

Test dekodera Loco Technology Tierra K23 T2+C:
Ocena w stosunku cena-jakość: 5/10.

1 komentarz do “Test dekodera Loco Technology Tierra K23 T2+C”

  1. w minusach zdecydowanie powinien się znaleźć brak odpowiedniego dekodera dźwięku dla DVB T2, bo ma jedynie MPEG 1/2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *