ROZPAKOWANIE I PIERWSZE WRAŻENIA – Ablee DVB-T2_1506
Dekoder otrzymujemy w białym, nielogowanym pudełku. W środku znajduje się tylko urządzenie oraz pilot (jak w większości przypadków wymagający zasilania 2xAAA nie dołączonego do zestawu). Całość zabezpieczona jest do transportu folią bąbelkową.
Mamy tutaj do czynienia z produktem prosto z Chin, co niestety widać chociażby po nielogowanym pudełku, braku instrukcji obsługi czy nawet skąpej naklejce znamionowej.
Jakość wykonania samego dekodera może pozytywnie zaskoczyć, plastik z którego został wykonany jest wystarczająco sztywny, neutralny w dotyku i co najważniejsze – nie czuć charakterystycznego zapachu.
Pilot natomiast jest identyczny jak w jednym z testowanych już modeli, czyli po prostu poprawny, lekki i w miarę responsywnie działający.
Zasilacz, w tym przypadku kabel zasilający, jest przytwierdzony na stałe i jest wystarczającej długości. Pierwsze wrażenia można uznać za dobre, aczkolwiek nie ma tutaj żadnego elementu, który warto wyróżnić. Jest to zwykłe, proste urządzenie.
SPECYFIKACJA I CODZIENNE UŻYTKOWANIE – Ablee DVB-T2_1506
Specyfikacja urządzenia nie jest zamieszczona ani na pudełku, ani na żadnym elemencie zestawu, więc muszę się tutaj posiłkować zagranicznymi stronami naszych przyjaciół z Chin.
Według producenta dekoder posiada możliwość wyświetlania obrazu do 1080p w proporcjach 16:9 lub 4:3. Do telewizora podłączymy go wejściem HDMI 1.3 lub Euro. Obok HDMI znajduje się port Ethernet oraz złącze anteny. Więcej złącz na tylnym panelu nie uświadczymy. Dekoder wyświetla napisy również w języku polskim, menu także jest spolszczone. Jest obsługa teletekstu (telegazety).
Kanały można skanować automatycznie lub ręcznie. Jest funkcja EPG czyli programu telewizyjnego.
Przejdźmy do frontowego panelu, tutaj znajdują się 3 przyciski, CH+, CH- oraz Power, wyświetlacz pokazujący na pomarańczowo obecnie wyświetlany numer kanału oraz złącze USB 2.0 do podłączenia nośnika z naszymi multimediami.
Jeśli chodzi o codziennie użytkowanie dekoder zachowywał się poprawnie, wyszukał wszystkie kanały za pierwszym razem. Natomiast urządzenie ma dziwną przypadłość – niezależnie od multipleksu niektóre kanały po prostu się zacinają, obraz zamienia się w mozaikę lub znika. Testowałam to kilka razy, wyszukując kanały na nowo, zmieniając pozycję anteny – bez skutku. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że urządzenie nie jest w pełni funkcjonalne, bo nie obejrzymy kilku kanałów.
Menu jest identyczne jak w jednym z urządzeń już wcześniej testowanych, więc za bardzo nie ma tutaj się co rozwodzić. Proste, dość przejrzyste, spełniające swoją rolę. Można kanały sortować, dodawać do ulubionych, ustawiać timery i nagrywanie oraz odtwarzać swoje multimedia z nośnika USB.
Pilot to model bliźniaczy do pilota z poprzedniego urządzenia, więc aby dowiedzieć się coś więcej, zapraszam do poprzedniej recenzji. Tutaj jedno zdanie odnośnie pilota – klawisze są ok, działają w miarę responsywnie, podczas przełączania nie następuje zrywanie obrazu czy dźwięku. Pilot jest nielogowany.
Mam wrażenie, że większość urządzeń pochodzących bezpośrednio z Chin, na które nie jest nakładany brand żadnego innego producenta reprezentują podobne funkcje i jakość.
FUNKCJE DODATKOWE – Ablee DVB-T2_1506
Funkcje dodatkowe to również standardowy pakiet – obsługa multimediów z nośnika USB, timery a także obsługa Internetu i IPTV przez kabel Ethernet. Podłączonego pendrive z kilkoma zdjęciami dekoder rozpoznaje bez problemów.
Bardziej w te funkcje nie zagłębiałam się, ze względu na to, że urządzenie nie jest pełnowartościowe przez problem z wyświetlaniem niektórych (niezależnie od multipleksu) kanałów.
PODSUMOWANIE – Ablee DVB-T2_1506
Podsumowując: jeśli miałabym oceniać urządzenie zanim je podłączę, to mogę ocenić je pozytywnie. Jakość wykonania jest w porządku, wyświetlacz jest czytelny, wszystkie niezbędne złącza są. Natomiast jeśli chodzi o użytkowanie urządzenia, to niestety, przez wyżej wymienioną wadę nie jestem w stanie ocenić go pozytywnie. Nie wyobrażam sobie używać urządzenia, które nie wyświetla mi wszystkich kanałów, a przecież do tego służy.
Plusy:
✅dość dobra jakość wykonania,
✅ czytelny wyświetlacz,
✅obsługa urządzeń zewnętrznych USB,
✅złącze Ethernet.
Minusy:
❌problem z wyświetlaniem niektórych kanałów niezależnie od multipleksu i ustawienia anteny,
❌brak instrukcji obsługi,
❌brak opisanej specyfikacji,
❌urządzenie lekko się nagrzewa podczas kilkugodzinnego działania.
Ocena w stosunku jakość-cena: 3/10 przez wadę wymienioną w recenzji.