Przejdź do treści

TEST DEKODERA DCOLOR U8MINI HD DVB-T2

Dzisiaj postanowiłam przetestować dekoder, który jest w formie mini. Można go schować za telewizorem.

ROZPAKOWANIE I PIERWSZE WRAŻENIA – U8MINI HD

Jest to dość popularny model w serwisach aukcyjnych, jednak marka Dcolor nie jest mi osobiście znana. Pudełko jest dużo mniejsze od tych ze standardowymi dekoderami, ale zawiera prawie wszystko co potrzebne do pełnego używania tunera. Mówię prawie, ponieważ nie ma w zestawie anteny WiFi, które wspiera ten sprzęt. Poza tym znajduje się programowalny pilot z klikającymi przyciskami, które osobiście bardzo lubię, krótki kabelek HDMI, przelotka IR wraz z wyświetlaczem oraz kabel miniUSB do USB, dzięki któremu możemy zasilić dekoder np. z wejścia USB w telewizorze. Instrukcja niestety nie jest w języku polskim i ciężko znaleźć jakąkolwiek specyfikacje.

Wykonany jest z taniego plastiku, niestety czuć to także w zapachu. Najlepszym elementem zestawu jest zdecydowanie pilot. Dekoder delikatnie chrupie w dłoniach, jednak nie rozpada się, nie widać nadlewów i niedoróbek plastiku.

Kable dołączone do zestawu są tradycyjnej jakości, jak na tę półkę cenową.

Dekoder można schować za telewizorem, ale w zestawie nie znajdziemy dwustronnej taśmy lub jakiejkolwiek innej propozycji montażu. Odbiornikiem pilota jest przedłużka IR która także pełni funkcje wyświetlania obecnie oglądanego kanału.

Na dekoderze nie umieszczono żadnych przycisków, co według zamysłu schowania go jest całkiem zrozumiałe. Tuner jest wielkości małego smartfona.

Opakowanie zawiera ilustrację prezentującą dekoder oraz najważniejsze jego funkcje, niestety nie w języku polskim.

Jak już wspomniałam, najlepszym elementem tego zestawu jest pilot. Jest programowalny, dobrze leży w dłoni, posiada klikające przyciski, co mi osobiście się podoba – upewnia mnie to, że moje polecenie zostało przez pilot przyjęte. Nie miałam problemu ze sparowaniem go z pilotem od swojego telewizora marki JVC.

SPECYFIKACJA I CODZIENNE UŻYTKOWANIE – U8MINI HD

Niestety próżno szukać specyfikacji na opakowaniu czy w instrukcji. Wiadomo jednak, że jest kompatybilny w pełni ze standardem DVB-T2 H.265 HEVC i bez problemu wyszukuje wszystkie dostępne u mnie kanały telewizji naziemnej. Wyszukiwanie trwało podobnie długo, co w innych dekoderach. Moim zdaniem kuleje jednak zmiana kanałów, szczególnie tych z różnych MUXów – trwa o ponad sekundę dłużej niż normalnie. Często także między zmianą kanałów następuje zmiana rozdzielczości, przez co wizja zanika na kilka sekund. Dzieje się to zarówno na dołączonym kablu jak i na moim testowym.

Dekoder wyposażono w złącze antenowe, wejście HDMI, USB, złącze miniUSB do wyprowadzenia odbiornika IR oraz złącze zasilające zakończone wtykiem USB.

Oprogramowanie jest identyczne jak w dekoderze DekoTV lub Blow, czyli przejrzyste i intuicyjne. Umożliwia korzystanie z aplikacji internetowych takich jak Pogoda, Youtube czy IPTV.
Lista kanałów umożliwia ich edycję włącznie ze zmianą numerów kanałów po wyłączeniu funkcji LCN.

Okno wyszukiwania kanałów
Lista kanałów z możliwością edycji
Wygląd ogólny menu

EPG ma problem z płynnym ładowaniem się informacji o obecnej audycji, ten sam problem pojawia się także na pasku INFO. Nie dotyczy to każdego kanału, ale na większości z nich informacje w EPG są szczątkowe. Fabrycznie nie ma też informacji o aktorach lub reżyserii.

Brak informacji EPG
Informacje szczątkowe
Informacje szczegółowe

Telegazeta wyświetla się na programach na których jest nadawana, jednak ma problem z polskimi znakami. Taki sam problem jest w napisach wyświetlanych na podstawie teletekstu.

TTX
Napisy na podstawie teletekstu

Gdy dostępne są normalne napisy to wyglądają one zupełnie lepiej, jednak czcionka mogłaby być większa.

Tradycyjne napisy

Ten rozdział recenzji nie jest zbyt szczegółowy, ponieważ mało wiemy o specyfikacji i mogę przedstawić tylko wrażenia z użytkowania. Były one na niezłym poziomie, jednak szybkość przełączania kanałów i problemy z EPG znacznie obniżają ocenę tego dekodera.

System umożliwia ustawienie nagrywania PVR z poziomu programowalnego timera w menu lub bezpośrednio z poziomu EPG. Nie ma problemów z wyświetlaniem nagranych materiałów.

Możemy również ustawić czas, po którym dekoder ma samoczynnie się wyłączyć.

Istnieje także opcja kontroli rodzicielskiej, czyli założenia hasła na niektóre kanały.

FUNKCJE DODATKOWE –  U8MINI HD

Jajko funkcje dodatkowe producent dodał obsługę funkcji sieciowych oraz odtwarzacz multimedialny.
Nie dołączono do zestawu jednak adaptera WiFi, na szczęście ten posiadany przeze mnie był kompatybilny. Jeśli posiadamy w haśle polskie znaki, to będziemy mieć problem z połączeniem się, gdyż do wyboru nie mamy polskiej klawiatury (to samo w przypadku wprowadzania nazwy miasta w aplikacji pogodowej).

Połączenie odbyło się bez problemów, wykryte zostały moje sieci WiFi.

Brak polskiej klawiatury

Aplikacja Youtube po zmianie regionu na polski poprawnie wyświetla filmy przypisane do tego regionu, jednak nie zawsze trzyma rozdzielczość, którą ustawimy (w tym przypadku FullHD). Da się oglądać, jednak nie jest to zadowalająca jakość. Cała aplikacja jest jednak w języku angielskim.

Aplikacja Youtube
Widać mniejszą rozdzielczość niż wybrana (1280 zamiast 1920)

Aplikacja pogodowa jest już nam znana i prezentuje się następująco:

Dodatkowo mamy możliwość skorzystać z IPTV, jednak ta w chmurze nie pobiera żadnych kanałów. Wykorzystałam więc plik .m3u z listą darmowych IPTV.

Jak widać funkcja działa, ale rozdzielczość woła o pomstę do nieba.

Ponadto już standardowo zaimplementowano odtwarzacz multimedialny, który nie radzi sobie z plikami .avi oraz .png. Wszystkie inne formaty odtwarzają się poprawnie.

Wideo .mp4
Zdjęcie w formacie .jpg

Podsumowując – z funkcji internetowych jestem zadowolona, pomijając brak polskiej klawiatury i kiepskie działanie IPTV.

PODSUMOWANIE – U8MINI HD

Dekoder sam w sobie działa w porządku, jednak wytknięte przeze mnie błędy czyli wolna zmiana kanałów, niepełne EPG, problemy z wyświetlaniem polskich znaków niestety zmniejszają ocenę tego dekodera. Nie oczekiwałam niczego wyjątkowego patrząc na nieznaną markę, jednak kupując coś oczekujemy przynajmniej podstawowego dobrego działania.

✅ prawidłowe wyszukiwanie i wyświetlanie kanałów,
✅ zaimplementowane funkcje internetowe,
✅ niewielki rozmiar, można go ukryć za telewizorem,
✅ bardzo wygodny pilot z klikającymi przyciskami; programowalny.

❌ brak anteny WiFi w zestawie mimo ich wsparcia,
❌ wolne przełączanie kanałów,
❌ urządzenie nagrzewa się przy wtyku antenowym,
❌ problem z wyświetlaniem polskich znaków w telegazecie i napisach,
❌ kiepskie działanie IPTV.

Test dekodera U8MINI HD
Ocena w stosunku cena – jakość: 5/10 – nie spodziewałam się niczego wyjątkowego, ale neistety niektóre istotne kwestie zawiodły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *